Këshilla të dobishme

Hidheni këtë në një tas dhe vendoseni në frigorifer. Asgjë nuk do të shkojë keq shpejt

10views

Perimet dhe frutat janë ushqime që mund të prishen shumë shpejt nëse nuk ruhen siç duhet. Edhe nëse i mbani perimet tuaja të preferuara në frigorifer, mund të vini re se ato fillojnë të kalben ose të thahen më shpejt se zakonisht. Ekziston një mënyrë e thjeshtë për t’u marrë me këtë.

Kur blejmë sende ushqimore një herë në disa ditë, shpesh blejmë edhe perime dhe fruta të freskëta. Shumë prej tyre përfundojnë në frigorifer në rafte ose në sirtarë të projektuar në mënyrë perfekte për këtë qëllim.

Por ndonjëherë ato prishen shpejt dhe ne i hedhim perimet tona të preferuara para se të kemi kohë t’i përpunojmë ose t’i hamë. Çfarë mund të bëni për ta zgjatur këtë kohë dhe për t’i mbajtur perimet të freskëta më gjatë? Ne rekomandojme.

Çfarë mund të bëni për t’i mbajtur perimet tuaja të freskëta më gjatë? Vendos një gjë në frigorifer

Kur të ktheheni në shtëpi nga pazari, filloni menjëherë t’i ruani perimet e blera në frigorifer. Modelet më të reja të këtij lloji të pajisjes kanë priza të veçanta për këtë. Megjithatë, mos harroni të hiqni menjëherë perimet nga ambalazhi plastik. Nëse vendoset lirshëm, do të qëndrojë i freskët më gjatë. Ju gjithashtu mund të vendosni një peshqir letre apo edhe mbështjellës flluskë në fund të sirtarit.

E zbut pak përmbajtjen dhe parandalon që perimet të përplasen me njëra-tjetrën. Megjithatë, ka një gjë kyçe që ndikon shumë në freskinë e perimeve. Është lagështia e pranishme në frigorifer. Nëse është shumë e lartë, gjithçka do të shkojë keq më shpejt. Mjafton të hidhni kripë ose sodë buke në tas dhe ta vendosni në frigorifer. Do të shihni në asnjë kohë që perimet tuaja do të qëndrojnë të freskëta më gjatë.

Çfarë mund të bëni për të parandaluar që sallata juaj të thahet dhe për ta mbajtur atë të freskët për një kohë të gjatë? Përdorni një metodë të zgjuar

Ndër të gjitha llojet e zarzavateve, marulja dhe barishtet vyshken më shpejt dhe humbasin freskinë e tyre. Megjithatë, mund të rregullohet shpejt dhe gjatë procesit mund të organizoni pak hapësirë ​​në frigorifer. Në rastin e tyre rekomandohet një ambient i lagësht dhe për pak çaste mund të përgatisni kushtet e duhura për ruajtjen e sallatave.

Për këtë, do t’ju duhet një gotë, enë e mbyllur fort dhe një peshqir letre. Vendosni disa fletë të palosur peshqire letre në fund të enës dhe lyejini ato paraprakisht me ujë. Vetëm tani vendosni barishtet ose sallatën brenda dhe gjithashtu mbulojeni përmbajtjen me peshqir të lagur. Mbyllni paketimin dhe vendoseni në frigorifer. Perimet do të qëndrojnë më të forta dhe më të freskëta për më gjatë.