Këshilla të dobishme

Hidhni miell në tualet dhe nuk ka qenë kurrë kaq i pastër. Me të vërtetë funksionon

7views

A keni vështirësi shpesh me pastrimin e tualetit dhe a po kërkoni mënyra për ta bërë atë sa më shpejt dhe me efikasitet? Ekziston një mënyrë për të shmangur kimikatet pothuajse pa punë.

Rregullsia është e rëndësishme

Fatkeqësisht, siç është rasti me pastrimin, duhet të lani rregullisht edhe tualetin. Nëse e bëni këtë çdo disa ditë, do të duhen vetëm disa minuta – nëse i arrini vetëm një herë në muaj ose më shumë, do të jetë shumë më tepër punë për të hequr depozitat dhe për të zbardhur muret e zverdhura të tasit.

Pastrues natyral

Mënyra më e mirë për të pastruar tualetin me mjete natyrale është përdorimi i uthullës. Ai shpërndan depozitat dhe dezinfekton në të njëjtën kohë. Thjesht derdheni në muret e tualetit dhe lëreni të veprojë, më pas fshijeni mirë pas disa dhjetëra minutash.

Nëse dëshironi diçka më efektive, përgatisni një përzierje me sodë buke dhe kripë (në raport 1:2) dhe shpërndajeni në ujë të nxehtë. Më pas hidheni në një tas. Në mënyrë të ngjashme, mund të bëni një lëng sode buke me pak ujë dhe ta aplikoni në zonat me njollat ​​më të mëdha ose në vendet e vështira për t’u arritur (për shembull, nën buzën e tasit) – lëreni përsëri dhe më pas pastroni. me një sfungjer, në mënyrë ideale një furçë.

Nëse jeni të shqetësuar për njollat ​​e verdha në tualetin, rekomandohet përdorimi i lëngut të limonit, i cili ka një efekt zbardhues.

Maja e vjetër me miell

Sidomos në kohën e sasisë më të vogël dhe më pak të disponueshmërisë së pastruesve kimikë, çdo gjë përdorej për pastrimin e tualetit – madje edhe miell. Procesi është i thjeshtë: shpëlajeni në mënyrë që anët e tasit të lagen, më pas spërkatni pak miell mbi to dhe e lini të veprojë. Mielli lidh papastërtitë nga tualeti dhe kur e lani miellin pas disa orësh (ose në mëngjes), do të keni një tualet të pastër bukur.

Nëse do të provoni këtë truk të vjetër, kini kujdes të përdorni vetëm sasinë e nevojshme të miellit – nëse përdorni shumë, mund të formohen gunga të cilat përfundimisht do të ngjiteshin në tub dhe do të bllokonin tualetin.