Këshilla të dobishme

I keni vënë re këto shenja në brekë dhe jeni të shqetësuar se diçka nuk shkon? “Nuk je i vetmi qe e ke”

8views

A keni vënë re ndonjëherë një njollë të lehtë në brekë që nuk do të largohet pas larjes? Jini të sigurt se kjo nuk është një arsye për t’u shqetësuar për shëndetin tuaj. Çfarë nënkuptojnë njollat ​​e bardha në të brendshme? Ne shpjegojmë.

Foto: shutterstock/AJStockPhotos

Ngjyrosja e lehtë e të brendshmeve në zonën e bigës është një shkak për shqetësim për shumë gra. Meqenëse secilit prej nesh këshillohet që të monitorojë me kujdes trupin tonë dhe t’i kushtojë vëmendje pamjes, ngjyrës dhe aromës së sekrecioneve vaginale, disa prej nesh bie në panik kur shohin njolla të ndritshme në brekë. Sigurisht, gjithmonë duhet të informoni gjinekologun tuaj për çdo simptomë shqetësuese, por në këtë rast ndoshta nuk duhet të shqetësoheni.

Njollat ​​e ndritshme në të brendshme mund të jenë gjithashtu një arsye për siklet për gratë individuale. Në shumicën e rasteve, kjo është normale dhe nuk nënkupton ndonjë problem shëndetësor. Ne te kunderten!

Shkaku i ngjyrosjes së bardhë të rrobave të errëta është shumë i thjeshtë. Dhe kjo falë një mikroflore vaginale plotësisht të shëndetshme. Pjesa e brendshme e vaginës është e mbuluar me një sekrecion që është acid – pH e një vagine të shëndetshme dhe të paprekur është midis 3.8 dhe 4.5. Ndër të tjera, ai ka për detyrë të bllokojë rritjen e baktereve patogjene dhe të majave. Laktobacilet, të cilët prodhojnë acid laktik dhe janë jashtëzakonisht të dobishëm për shëndetin tonë, janë përgjegjës për pH të ulët.

Çfarë tregon ngjyra e hapur e të brendshmeve? Ju sigurojmë se kjo nuk është arsye për panik.

Pra, kur ky sebumi reagon me ngjyrat e të brendshmeve, mund të ndërveprojë me to dhe materiali i lyer thjesht zbehet. Është veçanërisht e dukshme në të brendshmet e errëta. Ndër të tjera, këtë temë ata e trajtuan në vitin 2021 në profilin e Facebook të Muzeut Vagina në Londër. Muzeu shpërndau foto të të brendshmeve të zeza prej pambuku me një ngjyrim të veçantë në zonën e bigës. Postimi fitoi popullaritet të jashtëzakonshëm në atë kohë.

“A keni vënë re njolla më të lehta në të brendshmet e errëta? ESHTE NORMALE! Vagina është acid dhe ka një pH prej 3,8-4,5, që mjafton për të zbardhur substancën. Këto njolla nuk janë nga gjaku apo sekrecionet – pëlhura është zbardhur me një vaginë plotësisht të shëndetshme”

TË LENDUARA NË PËRSHKRIMIN E FOTOS

Përveç kësaj, të brendshmet e kapura në foto u prezantuan si një nga ekspozitat e muzeut. “Ne marrim shumë reagime nga njerëz që nuk e dinin se po ndodhte ose pse po ndodhte, ose që ndihen të fuqizuar për të zbuluar se nuk janë vetëm ata. Pikat e zbehura në brekë nuk janë turp. Ato nuk janë të pista apo jo higjienike. Dhe nuk je i vetmi që i ke ato”. – theksoi ai në postimin e vitit 2021.

Artikuj të ngjashëm:

Mendoni se është barërat e këqija? Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta. Pak njerëz e dinë se rregullon gjumin dhe lufton inflamacionin

Përdoreni produktin për 2 euro dhe hiqni puçrrat brenda një nate. Ata zhduken më shpejt se sa u shfaqën