Këshilla të dobishme

Jeni lodhur nga syzet me mjegull? Nxitoni në farmaci. Një produkt për 1 euro do ta zgjidhë problemin

8views

Jashtë bën acar dhe hipesh në autobus apo në apartament dhe befas e sheh gjithë botën sikur nga një mjegull e dendur? Syzet e mjegulluara janë një problem që mund të nxjerrë jashtë ekuilibrin këdo. Si të silleni me të?

Foto: shutterstock/Reshetnikov_art

Dimri mund të jetë vërtet i pakëndshëm për njerëzit që mbajnë syze. E gjitha sepse kur hyni në një dhomë të ngrohtë nga ajri i ftohtë, mbi to shfaqet menjëherë avulli, duke e bërë të vështirë shikimin. Thjesht fshirja e lenteve me një leckë nuk mjafton gjithmonë. Si të përballeni me këtë problem të bezdisshëm që vështirëson jetën tuaj të përditshme?

Po syzet me mjegull? Shkoni në farmaci për të shpenzuar 1 euro

Nëse jeni të lodhur duke fshirë vazhdimisht syzet me mjegull, shkoni në farmaci. Për jo shumë para (rreth 1 euro për një shishe të vogël që zgjat shumë) mund të gjeni një produkt që trajton në mënyrë efektive këtë problem të pakëndshëm dhe të bezdisshëm. Po flasim për glicerinë të zakonshme. Aplikoni 1-2 pika në një leckë të butë me mikrofibër dhe fshijini të dyja anët e gotave. Pastaj lustrojini ato të thata me anën e pastër dhe të thatë të leckës (ose një leckë të dytë). Do të keni qetësi për disa orë. E gjitha sepse glicerina është higroskopike, që do të thotë se mban ujë, kështu që nuk “ngre” avull. Përveç kësaj, e bën sipërfaqen më pak të prirur ndaj njollosjes. Prandaj, ia vlen vërtet ta përdorni për syze.

Si i përgatisni gotat që të mos mjegullohen? Dy truke në shtëpi

Po sikur të mos keni glicerinë pranë dhe jeni duke dalë nga banesa? Shkuma e rruajtjes mund të ndihmojë. Aplikoni pak në syzet tuaja, fërkoni, lustroni me një leckë të butë dhe nëse është e nevojshme, hiqni preparatin e tepërt. Vesa nuk do t’ju shqetësojë më. Një patate e zakonshme gjithashtu do të funksionojë mirë. Thjesht priteni përgjysmë, kaloni pjesën e brendshme të gotës dhe lustrojeni me një leckë në të njëjtën mënyrë. Të dyja metodat janë të përshtatshme për syze si dhe xhami apo pasqyra në banjë.

Si të lani gotat që të mos mjegullohen? Shkoni në kuzhinë

Përveç trukeve shtëpiake, ia vlen të dini gjithashtu se si të lani syzet për të minimizuar problemin e mjegullimit të tyre. Prandaj, pastroni rregullisht me detergjent për larjen e enëve. Aplikoni një sasi të madhe produkti në gota, më pas shpëlajini tërësisht dhe fshijini të thahen. Edhe pse nuk do të funksionojë aq spektakolar sa truket e tjera, ndryshimi do të jetë i dukshëm. Sapuni gjithashtu do të funksionojë mirë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Shtoni në ujë dhe ngroheni në mikrovalë. Nuk do të mund të ndaloni së admiruari

Merrni lëkurën e kastravecit dhe përzieni me kripë. Pas 10 minutash do të fërkoni sytë me habi