Këshilla të dobishme

Kandil deti vjollcë: Çfarë duhet të bëni pasi të keni pickuar

8views

Kandil deti vjollcë janë dy fjalët që unë fillova të monopolizoja verën greke të këtij viti para se të fillonte. Në fakt, kandili i detit Pelagia noctiluca – siç është emri i tyre shkencor – kishte nisur të “pushtonte” Egjeun tashmë në tetor të 2020-ës, me praninë e tyre veçanërisht të dukshme verën e kaluar.

Shkencëtarët specialistë kanë rënë tashmë zilen e alarmit për sezonin e nisur, duke folur për një verë më të keqe se vitin e kaluar, sa i përket kandilit të purpurt.

Në fakt, të premten e kaluar, më 27 maj 2022, sipas raportimit të loutrakiblog.gr si dhe të dhënave të banorëve, kandili i purpurt është shfaqur në plazhin Kryfi të Isthmia në komunën Lutraki-Perachora-Agios Theodoros (kjo është Gjiri Saronik). Në të njëjtat ditë ata u shfaqën edhe në Kythira (në plazhin Lorenzo të Agia Pelagia).

Siç vëren Christos Taklis, biolog detar dhe menaxher i Observatorit Helen të Biodiversitetit, për Newsbeast: “Me siguri në ditët në vijim do të fillojmë t’i shohim në Gjirin e Korinthit. Në Xylokastro pamë edhe fundjavën e kaluar specien e meduzës “Compass” (Chrysaora hysoscella) të cilat shkaktojnë djegie, por jo eritemë, thumbim të rëndë, reaksion alergjik etj.”.

Duhet theksuar se deri rreth vitit 2015, kandili i purpurt shfaqej përafërsisht çdo 10 deri në 12 vjet dhe prania e tyre në ujërat ku “pushtonin” zgjati maksimumi 4 vjet (me një mesatare prej 2 deri në 3 vjet). Por në vitin 2015 deri në vitin 2018, një shpërthim popullsie i kësaj specie mbushi Gjirin e Korinthit me kandil deti vjollcë. Malta mori përsipër nga viti 2018 deri në vitin 2020, ndërsa nga dimri i kaluar kandili i purpurt filloi të përhapet në të gjithë Mesdheun.

Udhëzues për mbijetesën e kandil deti

Siç na shpjegon zoti Taklis Kandil deti tashmë të njohur që qarkullojnë në Greqi janë 17, të cilët i shohim më shpesh, ndërsa në total janë regjistruar më shumë se 30.. Prej tyre, 4 kanë një pickim të rrezikshëm si kandili i purpurt.

Veçanërisht në lidhje me… efektet e një pickimi të kandilit të purpurt, këto variojnë nga eritema, ënjtja, djegia deri te efektet e rënda dermatonekrotike, kardio- dhe neurotoksike si nauze, rënie e presionit, takikardi, dhimbje koke, të vjella, diarre, bronkospazmë dhe dispne. Thithja e tyre është e dhimbshme për shkak të neurotoksinës që kanë, kështu që larësit duhet të jenë shumë të informuar se çfarë duhet të bëjnë në rast pickimi.

Si fillim, një hap i rëndësishëm për të kuptuar çdo herë se çfarë kandil deti shihni është t’i studioni ato në udhëzuesin special të hartuar nga “Observatori Hellenic Biodiversity”. Këtu do të gjeni të gjitha informacionet për kandil deti grek (ose ata që duken si kandil deti, por nuk janë) dhe shkallën e tyre të rrezikut.

Duhet theksuar se në bazë të thumbimit të tyre, kandil deti ndahet në: “lloje krejtësisht të padëmshme” ku edhe nëse e kapni nuk do të ndjeni asgjë, “goditje e lehtë” ku nëse kapni llojin ka mundësi që të mos ndjeni çdo gjë dhe “thim të fortë” ku ka shumë të ngjarë të lërë gjurmë në trupin tuaj. Vini re se ne nuk kemi kandil deti vdekjeprurës në Greqi.

Më tej, udhëzimet e dobishme për parandalimin e kafshimit të tyre janë si më poshtë:

  • Mbërritja në një plazh nëse shohim plankton është më mirë të mos notojmë meqenëse kandil deti ushqehet me plankton, kështu që prania e tij është gjithashtu një shenjë e pranisë së kandil deti.
  • Not me maskë është diçka që do të na ndihmojë shumë në kontrollimin e ujërave dhe identifikimin e pranisë së kandil deti
  • Ne kemi parasysh se Shpërthimet e kandil deti gjenden kryesisht në gjire të mbyllura (p.sh. Corinthian, Saronic, etj) kështu që noti në këto plazhe kërkon kontrolle të historisë – një vizitë në aplikacionin inaturalist do t’ju japë informacion të vlefshëm nëse vendi që planifikoni të vizitoni ka apo jo kandil deti
  • Nëse përfundojmë duke u pickuar nga një kandil deti shpëlajeni me ujë të detit për të hequr çdo mbetje të tentakulave edhe nga lëkura jonë. Nëse ka ndonjë mbetje tjetër nga tentakula, përpiquni ta hiqni atë me piskatore.
  • Tjetra, ne bëjmë një përzierje 1 deri në 1 ujë deti dhe sodë buke dhe e shpërndani në thumb. Më pas, kafshimit i vendosim krem ​​kortizoni që të mos zgjerohet veprimi i neurotoksinës. Të njëjtën ditë pas kafshimit, është mirë të mos hyni më në det
  • Nëse kandili i detit ka “sukses” në trupin tonë shumë pickime, nëse kemi flluska me qelb dhe sigurisht nëse kemi simptoma si takikardi, marramendje dhe të gjitha këto që përmendëm më sipër. shkojmë në spital. Shkojmë në spital ose gjithsesi te një mjek nëse mendili i detit na ka thumbuar në fytyrë dhe veçanërisht pranë syve ose organeve gjenitale.

newsbeast.gr