Këshilla të dobishme

Kandil deti vjollcë: Sa i rrezikshëm është pickimi për fëmijët e vegjël

17views

Rritja e popullsisë së kandil deti vjollcë ose Pelagia noctiluca në detet greke shqetëson banuesit në shumë zona të vendit dhe jo pa arsye pasi konsiderohen si një nga speciet më të rrezikshme të kandilit të detit në Mesdhe.

Anastasia Miliou, Drejtoreshë Kërkimore e Institutit të Mbrojtjes Detare Archipelago, duke folur në ERT dhe në emisionin “Apo tis 6” theksoi se përqendrimet nuk janë në fund të fundit dhe nuk ka arsye për panik.

“Duhet t’i pranojmë dhe të pranojmë pjesën tonë të përgjegjësisë”, tha ai, duke shpjeguar se mbipeshkimi i ka këto efekte.

Për këtë çështje ka folur për ERT edhe Georgios Zarafonitis, dermatolog – venerolog, i cili ka dhënë udhëzime se si të trajtohet thumbimi.

“Sapo të dalë larësi, duhet të shohim nëse i ka ngjitur tentakulat dhe t’i heqim me ujë të detit. Në vend, duhet të aplikohet akull jo gërryes ose pije freskuese e ngrirë e mbështjellë me një leckë. Një krem ​​mund të ndihmojë kortizon ose antihistamine, ndërsa ajo që kemi parë të ndihmojë në mënyrë topike është një zhytje me sodë buke të përzier me ujë deti. Metodat e vjetra me uthull dhe amoniak nuk ndihmojnë”, shpjegon zoti Zarafonitis dhe vëren se nëse shfaqet gulçim, presion i ulët, të vjella duhet të kërkojmë ndihmën e mjekut ose farmacistit.

Sa për fëmijëttheksoi se ndërgjegjësimi i tyre për mundësinë e anafilaksisë është më i ulët, sidomos për fëmijët që nuk kanë qenë më parë në kontakt me kandil deti.

“Tek fëmijët, megjithatë, efekti toksik rritet dhe kështu ata do të kenë më shumë dhimbje që mund të zgjasin edhe dy ose tre javë. Skuqja ose ënjtja gjithashtu do të rritet. Ka pasur raporte për flluska që zgjasin deri në gjashtë muaj”, përfundoi doktori.

ertnews.gr