#image_title
Këshilla të dobishme

Keni frikë nga një tigan i djegur gjatë gatimit? Zbuloni se si ta pastroni me një pikë të vetme lëngu

12views

A është e mbuluar tigani juaj me yndyrë dhe papastërti pas gatimit të Krishtlindjeve? Lëreni të shkëlqejë si më parë – por pa pastrim dhe produkte të shtrenjta pastrimi. Me këtë truk të zgjuar, depozitat dhe papastërtitë kokëfortë zhduken vetë. Gjithçka që ju nevojitet janë produkte të lira që pothuajse të gjithë mund t’i gjejnë në kuzhinën e tyre.

A është e mbuluar tigani juaj me yndyrë dhe papastërti pas gatimit të Krishtlindjeve?
Foto: shutterstock.com/Hakase_420

Përgatitjet për Krishtlindje kanë mbaruar që do të thotë se është koha për t’u kthyer në normalitet dhe shpesh…. për pastrimin pas Krishtlindjes! Nëse edhe kuzhina juaj ka një tavë të mbuluar me yndyrë dhe një shtresë të trashë shenjash djegieje, është koha t’i jepni një shkëlqim të ri. Megjithatë, ju mund të bëni edhe pa produkte kimike pastrimi – mësoni rreth mënyrave të lira dhe të zgjuara për ta bërë atë.

Falë këtij truku, tigani juaj do të shkëlqejë pastër. Zbuloni një mënyrë të besueshme për vetëm disa qindarka

Duhen vetëm disa sekonda pavëmendje dhe një temperaturë shumë e lartë dhe tigani do të kthehet shpejt në një enë me pamje të frikshme. Sipërfaqja dhe fundi i saj presin një trajtim spa, veçanërisht pas përgatitjeve për Krishtlindje dhe skuqjes së peshkut në një sasi të madhe yndyre. Në atë kohë vijnë në ndihmë metodat e vjetra dhe të provuara nga kuzhina e gjyshes. Harroni të shpenzoni para të mëdha për kimikate ose të shpenzoni orë të tëra për të pastruar papastërtitë – truket tona e bëjnë atë aq të lehtë sa një shuplakë në fytyrë.

Megjithëse pastrimi i një tigani shumë të ndotur mund të jetë një makth, me një nga metodat tona është jashtëzakonisht e thjeshtë dhe e lehtë. Një nga metodat efektive është përdorimi i sodës së bukës. Gjithçka që duhet të bëni është të përzieni pluhurin me pak ujë dhe të bëni një lëng. Një krijim i tillë aplikohet në fund të tavës, lihet për disa orë dhe në fund lahet me detergjent për larjen e enëve. Efekti wow është i garantuar.

Një tjetër metodë e zgjuar është, natyrisht, kripa. Mjafton ta lani tërësisht tiganin me detergjent të zakonshëm dhe më pas ta fshini me kujdes të thahet. Hapi tjetër është të ngrohni tiganin në zjarr dhe të spërkatni kripë. Skuqeni produktin për një kohë derisa të marrë ngjyrë kafe – më pas hiqni kripën dhe fshijeni tiganin tërësisht me një peshqir letre. Në këtë mënyrë, tigani ynë dhe trajtimi i sipërfaqes së tij do të marrin një jetë të re dhe gatimi do të jetë sërish i këndshëm.

Thuaj lamtumirë një tigani të djegur. Ky truk bën mrekulli

Njollat ​​pas djegies, papastërtitë e thara, njollat ​​ose një shtresë e trashë yndyre në tigan janë një makth, i cili shpeshherë është i vështirë për t’u përballuar edhe me ndihmën e mjeteve kimike. Megjithatë, ekziston një zgjidhje që mbretëron supreme në shumë shtëpi, si dhe në kuzhina dhe restorante profesionale. Një mënyrë e lirë dhe efektive për të pastruar tiganët është uthulla. Vetëm disa pika dhe ju mund t’i jepni jetë të re pajisjeve të kuzhinës suaj.

Zhyteni tiganin e djegur në një sasi të vogël uji të nxehtë dhe më pas në të shtoni rreth 4 lugë uthull dhe përzieni lehtë me lëngun e enëve. Pas një ore, lani tiganin – papastërtia duhet të zbresë pa probleme dhe pa probleme.

Metoda të tjera shtëpiake ndihmojnë gjithashtu me tiganët e djegur dhe shumë të ndotur. Një prej tyre është peroksidi i hidrogjenit po aq efektiv. Ky produkt, të cilin mund ta gjeni në çdo kabinet ilaçesh, i kombinuar me sodë buke krijon një zgjidhje që mund të përballojë çdo sfidë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

E vendosim në mikrovalë. Pas disa minutash, ju do të hiqni të gjitha papastërtitë pa fërkim

Ushqimi qëndron i freskët më gjatë në frigorifer. Truk i parëndësishëm