Këshilla të dobishme

Kjo pije është “ari i gjelbër” i vërtetë. Largon depozitat nga zorrët si një agjent pastrues

15views

Zorrët konsiderohen truri i dytë i trupit tonë. Nëse sistemi tretës funksionon siç duhet, shumë probleme shëndetësore do të zgjidhen. Prandaj, ia vlen të kujdesemi për këtë pjesë të trupit tonë, për shembull duke pirë infuzione shëndetësore. Njëra prej tyre vepron fjalë për fjalë si një lëkurë në trupin tonë, e cila pastron zorrët në një mënyrë të butë.

Foto: shutterstock/pahaphotos

Pse zorra quhet “truri i dytë”?

Në trupin e njeriut ka dy pjesë të zorrëve – d.m.thzorrë e vogël dhe e trashë. E para prej tyre është përgjegjëse në trupin tonë për thithjen e lëndëve ushqyese nga ushqimi në qarkullimin e gjakut, si dhe për shpërndarjen e tyre në çdo qelizë të trupit dhe marrjen e energjisë nga metabolizmi. Roli i zorrës së trashë, nga ana tjetër, është thithja e ujit dhe kripërave minerale.

Të dy pjesët e zorrëve janë jashtëzakonisht të rëndësishme për trupin dhe shumë ekspertë – mjekë dhe nutricionistë – besojnë se zorra, e njohur si “truri i dytë”, është përgjegjëse për mirëqenien e të gjithë trupit.

Prandaj, shpesh është e vërtetë se e shëndetshme zorrët janë baza e shëndetit gjithëpërfshirës. Prandaj ia vlen të kujdeseni për zorrët me një dietë të ekuilibruar të pasur me fibra, vitamina dhe minerale.

Ndonjëherë mund të përdoren edhe lëngje ose infuzione, të cilat, si peeling, do të ndihmojnë zorrët të pastrohen nga depozitat që më pas bllokojnë kryerjen e duhur të funksioneve të zorrëve.

Cilat pije ia vlen të zgjidhni për të mbështetur “trurin tuaj të dytë”?

Perime pa vëmendje dhe vitaminë C

Majdanozi është i njohur në kuzhinën tonë prej shekujsh. Përdoret në shumë gatime, duke përfshirë lëngjet dhe supat, është i njohur si perime me rrënjë dhe si rrënjë majdanozi.

Rezulton se kjo perime shumë që nuk bie në sy është një bombë e vërtetë vitaminash. Tashmë në 100 g majdanoz do të gjeni 5 mg hekur dhe 177 mg vitaminë C, duke mposhtur agrumet për përmbajtjen e vitaminës C! Majdanozi ka gjithashtu deri në 5510 µg beta-karoten dhe 3,1 mg vitaminë E. Është gjithashtu i pasur me acid folik (170 µg) dhe kripëra minerale si magnez, kalcium, kalium, fosfor, zink, bakër dhe mangan.

Zorrët në mënyrë perfekte reagojnë ndaj kësaj perime, e cila me pasurinë e saj i fut në lëvizjen e dëshiruar. Majdanozi ka veti që pastrojnë trupin nga toksinat dhe depozitat, kështu që nuk është çudi që shtimi i tij në smoothie do të jetë ideale për kujdesin e zorrëve.

Tashmë përgatitjen Për të bërë një zierje të tillë është mirë të përzieni ujin e zier të ngrohtë, majdanozin, një lugë mjaltë dhe lëngun e gjysmës së një limoni të vogël.

Kjo bombë vitaminë, si një furçë, pastron zorrët nga depozitat e panevojshme dhe stimulon peristaltikën.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Shmangni trajtimet në parukeri. Ju mund të keni flokë të shndritshëm për disa qindarkë. Kërkojeni atë në kuzhinë

Fërkoni vaj kokosi në këpucët tuaja. Nuk ka të bëjë vetëm me shkëlqimin! Ky truk do t’i shpëtojë ata në vjeshtë