Këshilla të dobishme

Kur të mbillni qepë të pranverës? Do të rritet kërpudha pas shiut jo vetëm për shkak të kohës.

11views

Disa thonë se asgjë nuk ka shije më të mirë se frutat dhe perimet e rritura në shtëpi. Një nga perimet që mund të mbillni me sukses në kopsht dhe në ballkon është qepa e pranverës. Kur të mbillet dhe si të rritet?

Qepa e pranverës është një shumëllojshmëri e qepëve klasike, por ajo ndryshon jo vetëm në madhësi, por edhe në shije.
Foto: shutterstock.com/October22

Qepa e pranverës është një shumëllojshmëri e qepëve klasike, por ajo ndryshon jo vetëm në madhësi, por edhe në shije. Këto janë zakonisht llamba të vogla që mund t’i mbillni me sukses në pronën tuaj, në kopsht apo edhe në ballkon. Rritja e qepëve të pranverës është e thjeshtë dhe e pakërkueshme. Kjo është arsyeja pse ajo po bëhet gjithnjë e më popullore. Si duhet të rriten qepët e pranverës, kur t’i mbillni ato dhe çfarë të mbani mend?

Qepe pranverore. Kur të mbillni në tokë dhe kur në një vazo për të shijuar të korrat?

Ju mund të rritni qepë të pranverës ose nga farat ose nga llamba të blera nga dyqanet e kopshtarisë. Opsioni i dytë zgjidhet shumë më shpesh, për shkak të rritjes më të shpejtë dhe një procedure pak më të komplikuar. Ju mund të blini llamba tani, por është më mirë të prisni para mbjelljes.

Qepët e pranverës kanë nevojë për nxehtësi që të rriten siç duhet. Pra, ata nuk duhet të varrosen në tokë shumë herët. Kur të mbillni qepë të pranverës? Koha më e mirë është nga fundi i marsit deri në fund të prillit. Në këtë mënyrë do të lulëzojnë shpejt dhe nuk do të dëmtohen as nga ngricat e lehta që ndodhin në ditët e para të pranverës. Ruani llamba që keni blerë tashmë në një vend të ngrohtë dhe të thatë deri në mars.

Gërmoni shtretërit paraprakisht për ta bërë më të lehtë tëharrjen. Nëse planifikoni ta mbillni në kopsht, mund të zgjidhni shtretërit ku më parë janë rritur kastravecat ose fasulet.
Foto: shutterstock/Viktor Kovtun

Si të mbillni qepë të pranverës dhe si të kujdeseni për to? Mos harroni tre rregulla

Zgjidhni një vend me diell për rritjen e qepëve të pranverës. Toka duhet të jetë e drenazhuar mirë dhe pjellore, me një pH pak acid ose neutral. Gërmoni shtretërit paraprakisht për ta bërë më të lehtë tëharrjen. Nëse planifikoni ta mbillni në kopsht, mund të zgjidhni shtretërit ku më parë janë rritur kastravecat ose fasulet, por shmangni vendet ku janë rritur panxhar, patate, karrota ose selino. Ju mund të rritni me siguri domate, majdanoz, borzilok dhe madje edhe luleshtrydhe aty pranë.

Mund ta rritni për qepë dhe zarzavate. Në rastin e dytë, mund të mbillni lehtësisht disa llamba në një tenxhere me lule dhe ta vendosni në një dritareje me diell. Si i mbillni qepët e pranverës? Vendoseni në tokë në një vrimë të cekët dhe mbulojeni lehtë me dhe. Sigurohuni që pjesa e sipërme të jetë në nivel me tokën dhe në mënyrë ideale duhet të dalë rreth gjysmë centimetri. Mbillni qepë në një distancë prej 30-40 cm midis rreshtave dhe në një distancë prej rreth 8 cm nga njëra-tjetra. Mos harroni të ujisni gjatë ditëve të thata dhe të ngrohta. Ju mund të korrni zarzavate kur ato rriten në një lartësi prej disa centimetrash. Qepët do të jenë gati për korrje kur të jenë të paktën gjysma e lartësisë së tyre në tokë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Kur të mbillni qepë të pranverës? Mos e humbisni këtë afat. Përndryshe, harroni të korrat

Mbillni qepë të pranverës në këtë ditë. Do të pritet mirë dhe do t’ju kënaqë shpejt