Këshilla të dobishme

Ky shurup i bërë vetë do t’ju shpëtojë nga ftohja. Largon shpejt kollën

5views

Është përdorur në mjekësi për shumë breza dhe është i njohur për efektet e tij shëruese. Gjyshet tona tashmë e vlerësuan përdorimin e tij të gjithanshëm. Dimri është një periudhë e rritjes së shfaqjes së kollitjes dhe ftohjes. Menteja mund të ndihmojë. Çfarë veti ka kjo bimë?

Gjyshet tona e dinin tashmë shurupin e kollës me delli
Foto: shutterstock/iva

Gjyshet tona i dinin tashmë vetitë e bimës

Shumë njerëz e konsiderojnë delli si një farë e keqe që duan ta heqin qafe me çdo kusht. Ajo rritet praktikisht kudo dhe jo të gjithë e dinë se sa veti medicinale ka. Qoftë në formën e infuzionit, pomadës, llapës apo shurupit, delli ndihmon në luftën kundër shumë sëmundjeve.

Në Sllovaki, kjo bimë lehtësisht e disponueshme rritet kudo. Karakteristikat e tij karakteristike janë gjethet e zgjatura dhe të holla. Koha më e mirë për të korrur gjethet e delli është nga maji deri në shtator. Atëherë moti është i favorshëm që bima të jetë e pasur me substanca medicinale. Këshillohet të mbani mend se nëse doni të mblidhni gjethet e një bime, zgjidhni ato që rriten jashtë shtegut të rrahur.

Lule misri – cili është përdorimi i tij?

Tani që e dini se ku dhe kur të mblidhni gjethe delli, ia vlen të mësoni më shumë për përdorimet e tyre të mundshme. Bima tashmë është përdorur në mjekësinë tradicionale si një agjent anti-inflamator dhe antibakterial. Ndihmoi në trajtimin e ftohjes dhe sëmundjeve të ndryshme.

Bima përmban shumë minerale dhe vitamina, për shembull vitaminë C dhe K. Është gjithashtu i pasur me acide që kanë efekte anti-inflamatore dhe antibakteriale. Me cilat sëmundje mund të ndihmojë?

Në formën e një pomadë delli mund të jetë një ilaç i mirë për problemet e lëkurës, si dhe dhimbjet e kyçeve ose tendinave. Një zierje e përgatitur posaçërisht përdoret për trajtimin e sëmundjeve të traktit tretës ose të zgavrës me gojë (p.sh. dhimbje të fytit).

Mente – lufta kundër kollitjes dhe ftohjes
Foto: shutterstock/Dimijana

E mirë për të luftuar kollën dhe ftohjen

Për shumë është delli më efektive në formën e shurupit. Është kjo e fundit që kërkohet shumë gjatë një ftohjeje, kur kolla e vazhdueshme dhe inflamacioni i rrugëve të sipërme të frymëmarrjes nuk ndalen.

Shurupi i bërë nga delli lehtëson inflamacionin e traktit të sipërm respirator. Lehtëson kollën dhe irritimin e fytit. Mund të ndihmojë gjithashtu me problemet e ekspektimit.

Për të përgatitur shurupin e bërë në shtëpi, do t’ju nevojiten gjethe delli, mjaltë, sheqer dhe ujë. Thjesht shtypni gjethet në një llaç dhe derdhni ujë mbi to. Më pas i ngrohni dhe shtoni sheqer dhe mjaltë. Me kalimin e kohës, do të marrë konsistencën e shurupit. Një recetë e thjeshtë që nuk e harroni kur sezoni i ftohtë është në lulëzim.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Për zemrën, zorrët dhe mëlçinë. Një domosdoshmëri në kuzhinë

Ai fshin depozitat nga zorrët dhe ul kolesterolin. Dy lugë gjelle në ditë janë të mjaftueshme