Këshilla të dobishme

Mbretëresha Margrethe e Danimarkës ka njoftuar se ka hequr dorë nga abdikimi. Djali i saj i madh do të marrë qeverinë. Kush është Princi Frederik? Ai ka disa skandale në llogarinë e tij

7views

Mbretëresha Margrethe II. papritur vendosi të abdikonte. Pas dy javësh, ai do t’i hapë rrugën djalit të tij Princit Frederik në fronin danez. Çfarë dihet për monarkun e ardhshëm 55-vjeçar?

Foto: instagram.com/frederik_of_denmark

Mbretëresha Margrethe II. mbrëmë ajo i dha një mesazh për Vitin e Ri popullit danez. Gjatë fjalimit ajo njoftoi se po abdikonte nga froni mbretëror pas 52 (!) vitesh sundim. Ai zyrtarisht do të japë dorëheqjen më 14 janar të këtij viti, në përvjetorin e ardhjes së tij në pushtet.

Ia lë fronin djalit tim, princit Frederik. Ka ardhur koha për t’ia dorëzuar pushtetin brezit të ardhshëm. Koha po ikën dhe sëmundjet po shtohen. Nuk e përballon dot njeriu si më parë”, njoftoi mbretëresha.

Monarkja 83-vjeçare po aludonte për operacionin në shtyllën kurrizore që iu nënshtrua në shkurt, pas të cilit ajo ka probleme të konsiderueshme në lëvizje. Përvoja e saj shumëvjeçare i dha asaj titullin e kreut më jetëgjatë të shtetit në Evropë. Sipas fjalës së saj, ajo do ta humbasë këtë status nderi për më pak se dy javë.

Princi Frederick së shpejti do të kurorëzohet mbret. Biografia e tij ngjall interes të konsiderueshëm

Është hera e parë në historinë daneze që trashëgimtari i fronit merr pushtetin pas abdikimit. Një princ pesëdhjetë e pesë vjeçar Frederikut iu desh të luftonte gjatë për të fituar besimin e plotë të nënës së tij dhe njëkohësisht favorin e kombit. Në jetën e tij tashmë kanë ndodhur shumë situata të trazuara.

Mbretëresha Margrethe II. ajo jetoi për të pasur dy djem. Mbreti i ardhshëm u rrit me vëllain e tij një vit më të vogël Joakim. Marrëdhënia e tyre është përkeqësuar ndjeshëm me kalimin e viteve. Kjo sigurisht nuk u ndihmua nga vendimi i diskutueshëm i mbretëreshës për t’i hequr titujt mbretëror fëmijëve të djalit të saj më të vogël.

Foto: instagram.com/frederik_of_denmark

Në të kaluarën, burrat jetonin në harmoni të plotë

Prova e vërtetë e lidhjes së tyre vëllazërore erdhi 35 vjet më parë kur princi Frederic i shpëtoi vdekjes mrekullisht. Joachim, i cili ishte në sediljen e shoferit, humbi kontrollin e mjetit me shpejtësi, i cili u përmbys pranë shtëpisë së tyre verore në Francën jugore. Ai i shpëtoi aksidentit i padëmtuar, ndryshe nga vëllai i tij i madh, i cili humbi ndjenjat, theu klavikulën dhe pësoi dëmtime të mëdha. Për fat të mirë, ai me kalimin e kohës arriti të rikthehet në gjendje të plotë fizike.

Falë shumë viteve të arsimit, Friedrich u bë princi i parë nga dinastia Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, i cili mund të mburrej se kishte përfunduar studimet e tij. Në vitin 1992, ai hyri në Universitetin e Harvardit, ku studioi shkenca politike. 3 vjet më vonë, ai mori një diplomë master në shkencat politike në Aarhus.

Në privat, ky 55-vjeçar është një entuziast i madh i sportit. Në vitin 2000, ai mori pjesë në ekspeditën katërmujore të Sirius në Grenlandë. gjatë saj ai bëri ski pothuajse 3000 km. Ai është gjithashtu një jahtist i shkëlqyer i cili zuri vendin e 4-të në Kampionatin Evropian në 2003 dhe ka marrë pjesë deri në 6 maratonë.

Princi Fridrich nuk iu shmang shoqërive të grave. Më në fund gjeti të duhurin

Mbreti i ardhshëm i Danimarkës pretendoi shumë romanca. Ndër të tjera, ai ka qenë i lidhur me këngëtaren Maria Montellová dhe modelen Katja Storkholm Nielsen, të cilave dyshohet se i ka propozuar edhe për martesë. Në fund të fundit, megjithatë, dashuria e tij u ndez te Maria Donaldson, të cilin e takoi gjatë Lojërave Olimpike të Sidneit.

Gjatë takimit të tyre të parë, burri nuk zbuloi origjinën e tij mbretërore. Australianja e atëhershme 28-vjeçare mësoi të vërtetën për bashkëshortin e saj të ardhshëm vetëm të nesërmen. Ndjenja e tyre doli të ishte aq e fortë sa një vit më vonë ajo vendosi të transferohej në Evropë dhe të krijonte një marrëdhënie të përhershme me trashëgimtarin e fronit danez.

Foto: instagram.com/frederik_of_denmark

Më 14 maj 2004 ata thanë “po-në” sakramentale. Në shtatë vitet e ardhshme, deri në katër fëmijë lindën nga princi i kurorës Frederik dhe princesha e kurorës Mary: djali Christian, i lindur në 2005, vajza Isabella, e lindur dy vjet më vonë, dhe binjakët Josephine dhe Vincent, të cilët festojnë ditëlindjen e tyre të 13-të këtë muaj. Sot ata formojnë një familje pothuajse perfekte dhe janë të dashurit e danezëve.

Mirëpo kohët e fundit flitet për peripeci të konsiderueshme dashurie në familje. Princi Joachim thuhet se ushqen një dashuri platonike për kunatën e tij, gjë që ka çuar në kërkimin e tij të dëshpëruar për një partner në ngjashmërinë e saj në të kaluarën. Nga ana tjetër, trashëgimtarit të fronit së fundmi iu besua një lidhje me Genoveva Casanova. I famshëm spanjoll u përball drejtpërdrejt me spekulimet e profilit të lartë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Lajm i hidhur nga Danimarka. Mbretëresha vendosi

Skandal në familjen mbretërore daneze. Princi i akuzuar për tradhti