Këshilla të dobishme

Mbuloni farat e lirit me ujë të ngrohtë. Lëkura juaj do të jetë si një fëmijë në dimër

6views

Si të zvogëloni shenjat e plakjes? Në dyqane mund të gjeni shumë maska ​​ose kremra, por përpara se t’i merrni ato, provoni ilaçet shtëpiake. Kjo maskë hidraton lëkurën tuaj dhe zbut rrudhat si një rul.

Në dimër, lëkura jonë është e ekspozuar ndaj erës, temperaturave nën zero dhe ndotësve në ajër. Gjatë kësaj periudhe, ia vlen të sigurohemi që lëkura jonë e fytyrës të jetë e hidratuar siç duhet.

Megjithatë, në vend që të blejmë kozmetikë në farmaci, mund të përgatisim një maskë ushqyese në shtëpi. Kjo lëkurë jo vetëm që jep elasticitet dhe rigjeneron atë, por edhe zbut rrudhat.

A është fara e lirit e mirë për rrudhat? Është një bombë vitaminash për lëkurën e fytyrës

Fara e lirit është e njohur për vetitë e saj të dobishme. Më shpesh e përdorim për kujdesin e flokëve ose e pimë për të ushqyer trupin nga brenda, por jo të gjithë e dinë që ndikon edhe në lëkurën e fytyrës.

Ka veti anti-inflamatore dhe antibakteriale, kështu që mund të përdoret nga njerëzit me akne ose ekzemë, dhe gjithashtu përmban një sërë lëndësh ushqyese si vitaminat B1, B2, B3, B6, A dhe C dhe acide yndyrore omega-3. Farat e lirit për fytyrën janë një dozë e vërtetë vitaminë për lëkurën. Ka një efekt hidratues, anti-inflamator, parandalon tharjen, hap poret dhe mbi të gjitha zbut rrudhat dhe përmirëson tonin e lëkurës. Si të përgatisni një maskë të bërë në shtëpi?

Si të aplikoni farat e lirit në fytyrë? Kjo maskë e bërë në shtëpi do të zbusë rrudhat dhe do të ushqejë lëkurën

Për të përgatitur një maskë me fara liri ju nevojiten: Ju nevojiten: 4 lugë gjelle fara liri të bluar, lëng nga gjysmë limoni dhe gjysmë gote ujë të ngrohtë. Mbyllni farat e lirit me ujë dhe lërini të ftohen. Gjatë kësaj kohe, sana do të trashet dhe konsistenca e saj do të ngjajë me pelte.

Shtoni lëngun e limonit dhe përzieni tërësisht. Aplikoni maskën e përfunduar në fytyrë për 20 minuta. Aplikojeni dy herë në javë për rezultate më të mira. Mos harroni të bëni një test alergjie përpara se të aplikoni maskën.