Këshilla të dobishme

Merrni një grusht oriz dhe hidheni sipër. Efekti është i menjëhershëm! Problemi do të zhduket

23views

Zakonisht ne përdorim orizin në gatim. Është pjesë e shumë gatimeve, veçanërisht e kuzhinës aziatike. Megjithatë, jo të gjithë e dinë se mund të jetë po aq i dobishëm kundër një problemi të zakonshëm. Mund t’ju kursejë një sasi të konsiderueshme parash.

freskues ajri, mund ta bëjmë vetë në shtëpi. Mjafton vetëm një produkt që shumica prej nesh e kemi në dollapin e kuzhinës.
Foto: shutterstock.com/Nungning20

Ndonjëherë një erë e pakëndshme fillon të përhapet nga dollapi. Si të silleni me të? Rezulton se në vend që të shpenzojmë para për një freskues ajri, ne mund ta bëjmë vetë në shtëpi. Mjafton vetëm një produkt që shumica prej nesh e kemi në dollapin e kuzhinës.

Çfarë do ta zgjidhë erën e pakëndshme në gardërobë? Në vend që të blini një freskues ajri, bëni vetë

Freskuesit e veshjeve më së shpeshti vijnë në formën e qeskave me aroma, por nuk zgjasin shumë dhe blerja e vazhdueshme e të rejave kërkon shpenzime. Nëse rrobat qëndrojnë në dollap për një kohë të gjatë, ato fillojnë të kenë erë të pakëndshme dhe përdorimi i një freskuesi ajri është thelbësor. Megjithatë, nëse doni të kurseni para, provoni këtë metodë shtëpiake dhe do të neutralizoni erën e pakëndshme. Për të përgatitur freskuesin e ajrit, ju nevojitet oriz, një shami tekstili ose garzë, zbutës pëlhure dhe një shirit ose fije gome. Vendosni një grusht oriz në një enë dhe shtoni gjysmë luge çaji zbutës. Përveç kësaj, ju mund të spërkatni orizin me parfumin tuaj të preferuar. Përzieni gjithçka dhe më pas vendoseni në pëlhurë dhe lidheni atë. Dhe kjo eshte! Vareni këtë freskues ajri shtëpiak në gardërobën tuaj dhe aroma e pakëndshme do të zhduket shpejt.

Varni këtë freskues ajri shtëpiak në gardërobën tuaj dhe aroma e pakëndshme do të zhduket shpejt.
Foto: shutterstock.com/New Africa

Ilaçet shtëpiake për erën e mykut në gardërobë. Këto truke janë të thjeshta dhe efektive.

Menyre tjeter është përdorimi i gjetheve të çajit. Ne vazhdojmë në të njëjtën mënyrë, por në vend të orizit vendosim çaj në një shami. E lidhim dhe e vendosim në gardërobë. Përdorimi i letrës për pjekje është gjithashtu një truk interesant. Mjafton ta spërkatni me parfum dhe ta vendosni në dollap dhe do të largoni erën e pakëndshme. Megjithatë, mos harroni se nëse përdorni letër, ia vlen ta prisni në disa shirita dhe t’i rreshtoni në disa vende në mënyrë që efekti të zgjasë më shumë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

I hedh pluhur për pjekje në këpucët e mia dhe i nxjerr në ballkon. Problemi i turpshëm u zgjidh

Aty ku uthulla dështon, hyjnë erëzat popullore. Jo sode! Harrojeni erën nga lavatriçe