#image_title
Këshilla të dobishme

Metodat shtëpiake për pastrimin e arit. Disa goditje të buta janë gjithçka që duhet për ta bërë atë të shkëlqejë si e re

6views

Foto: shutterstock.com/Stanislav71

Nëse dëshironi të riktheni shkëlqimin e bizhuterive të pista dhe të konsumuara, nuk keni nevojë për një produkt të shtrenjtë. Ju mund të mos e kuptoni se gjithçka që ju nevojitet për të pastruar arin është tashmë në shtëpi.

Pastrim bizhuterish
Foto: shutterstock.com/Stanislav71

Pas vitesh përdorimi, mund të mos vini re se bizhuteritë tuaja kanë humbur shkëlqimin e tyre, por me kalimin e kohës, papastërtia dhe ndotja e përditshme mund të vendosen mbi të. Kjo jo vetëm që do të bëjë që ato të duken të shurdhër, por gjithashtu mund t’i dëmtojë ato. Ju nuk keni nevojë për një lustrim profesional ose të shtrenjtë për t’i dhënë frymë bizhuterive tuaja të preferuara.

Kur do të bëhet i zi ari? Papastërtitë e përdorura në prodhimin e bizhuterive janë përgjegjëse për procesin e nxirjes

Megjithatë, edhe bizhuteritë më elegante dhe më të spikatura prej ari do të bëhen të zeza me kalimin e kohës nëse ruhen në mënyrë jo të duhur. Një nga arsyet është ndotja e ajrit, veçanërisht dioksidi i squfurit. Pika e errët që shfaqet në sipërfaqe prek kryesisht bizhuteritë prej ari 333, të cilat përmbajnë më shumë metale të tjera. Në nxirjen e shkëlqimit ndikon edhe kontakti afatgjatë i bizhuterive me preparate të ndryshme kozmetike dhe trupit., e cila sekreton djersën, e cila ndikon edhe në procesin e ndryshimit të ngjyrës së arit në një ngjyrë më të errët. Prandaj, ky proces shpesh është i nevojshëm.

Metodat shtëpiake për pastrimin e bizhuterive të arit. Mund ta bëni në 10 minuta

Ari, si argjendi, mund të njolloset me kalimin e kohës. Megjithatë, pak njerëz mendojnë se si ta pastrojnë atë. Për fat të mirë, nuk keni pse të shikoni larg. Bizhuteritë prej ari mund të shkëlqejnë sërish si të reja falë një zgjidhjeje të thjeshtë që mund ta përgatisni në shtëpi. Gjithçka që ju nevojitet është letër alumini, 1 lugë gjelle sodë buke, 1 lugë gjelle kripë, një leckë e pastër dhe e thatë dhe 1 filxhan ujë të nxehtë.

  1. E mbulojmë tasin e vogël me letër alumini.
  2. Shtoni kripë dhe sodë buke në një gotë me ujë.
  3. Ngroheni ujin në mikrovalë për 2 minuta.
  4. Shtoni ujë me kripë dhe sodë buke në një tas të mbuluar me letër alumini.
  5. Thithni bizhuteritë për 10 minuta.
  6. Hiqni dhe fshini papastërtitë e tepërta dhe përfundimin mat me një leckë të butë.
  7. Shpëlajeni në ujë të ngrohtë dhe thajeni me një leckë të butë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Merrni lëkurën e kastravecit dhe përzieni me kripë. Pas 10 minutash do të fërkoni sytë me habi

E vendosim në mikrovalë. Pas disa minutash, ju do të hiqni të gjitha papastërtitë pa fërkim