Këshilla të dobishme

Mos e hidhni, thjesht ujisni zamiokulkas. Një pleh i lirë do t’i mbajë gjethet me mish dhe të gjelbër

12views

Zamiokulkas është i njohur për pamjen e tij elegante, e cila përshtatet në çdo brendshme. Edhe pse bima është relativisht e lehtë për t’u rritur, ajo ka nevojë për forcimin dhe plehërimin herë pas here. Çfarë mund të bëhet në mënyrë që zamiokulkas të ketë gjithmonë gjethe jeshile dhe me shkëlqim? Sekreti është një përzierje e bërë në shtëpi dhe e lirë.

Çfarë duhet të bëni nëse zamiokulkas bëhet e verdhë? Plehrat e tokës së bërë në shtëpi do të ndihmojnë
Foto: shutterstock.com/thekovtun

Zamiokulkas – popullor në familjet sllovake

Zamiokulkas është një bimë shumë mirënjohëse, kujdesi i saj është relativisht i thjeshtë dhe bima nuk kërkon kujdes kompleks. Kjo lule është një dekorim i bukur i çdo dhome, kështu që nuk është për t’u habitur që është bërë një nga bimët më të njohura në familjet sllovake.

Zamiokulkas është shumë rezistent dhe madje edhe kultivuesit e papërvojë mund të kujdesen shumë mirë për të. Rrallë sulmohet nga dëmtuesit dhe sëmundjet, dhe nëse ju ndodh që harroni ta ujisni, zamiokulkas do t’i mbijetojë edhe një fatkeqësie të tillë dhe nuk do të thahet.

Megjithatë, edhe bima më rezistente duhet të forcohet dhe të plehërohet herë pas here. Zbuloni se çfarë i pëlqen zamiokulkas dhe si t’i siguroni kushtet e duhura.

Çfarë mund të bëhet për t’i bërë zamiokulkas të rritin lastarë të rinj?

Gjëja më e rëndësishme është të kujdeseni për tokën e duhur. Bima ka nevojë për një substrat të pasur, dhe zamiokulkas ndihet si në shtëpi në tokë të pasur me lëndë ushqyese. Toka duhet të jetë e lehtë dhe në të njëjtën kohë e përshkueshme.

Për të ndihmuar bimën në rritjen e fidaneve të reja, duhet pasur kujdes me plehërimin e duhur. Zamiokulkas ka nevojë për lëndë ushqyese si azoti, fosfori dhe kaliumi.

Ushqyes shtëpi për zamiokulkas

Është një lëndë ushqyese e shkëlqyer dhe e prodhuar lehtësisht për të llum kafeje. Për ta përgatitur ju nevojiten vetëm dy përbërës: ujë dhe llum kafeje, sepse thjesht hidhni dy lugë llum kafeje në një gotë me ujë, përzieni dhe ujisni bimën.

Mund të spërkatni edhe llum kafeje direkt në tokën në tenxhere dhe mos harroni ta shtoni në tokë gjatë transplantimit të bimës.

Lëmi i kafesë, ndër të tjera, është i pasur me kalium, magnez, kalcium dhe ka një përqendrim të lartë të azotit, i cili ka një efekt të dobishëm në bimët tona.

Hithër për gjethet e reja

Si të ushqeni zamiokulkas?
Foto: shutterstock/limipix

Bima e hithrës do t’ju sigurojë të gjitha këto minerale. Thjesht hidhni ujë të nxehtë mbi gjethet e thara ose të freskëta të bimës dhe më pas lërini të ftohen. Hidhni turshinë që rezulton mbi zamiokulkas. Kur “pi” infuzionin, gjethet e reja dhe të reja do të mbijnë shpejt.

Ku rritet zamiokulkas?

Habitati natyror i zamiokulkas është Tanzania dhe ishulli i Zanzibarit. Bima ruan ujë në gjethet mishtore që rriten nga sythat e shumtë të rastësishëm që rriten nga një rrënjë nëntokësore tuberoze.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Jo vetëm para. Thuhet se këto bimë tërheqin para dhe prosperitet

A i fekondoni Zamiokulkat tuaja me kafe? Kjo nuk është gjithmonë një ide e mirë. Kur është më mirë të mos rrezikoni?