Këshilla të dobishme

Mungesa e vitaminës D: 5 shenjat që u shmangen mjekëve

8views

Quhet ndryshe edhe “vitamina e diellit”, sepse ndryshe nga lëndët e tjera ushqyese, nuk e marrim nga ushqimi, por sintetizohet nga ekspozimi ndaj dritës së diellit.

Megjithatë, mënyra moderne e jetesës, me qëndrimin e gjatë në ambiente të mbyllura për të rriturit dhe angazhimin e vazhdueshëm me pajisjet elektronike për fëmijët, rezulton që 1 në 5 të kenë nivele të pamjaftueshme të vitaminës D në trupin e tyre.

Mungesa e vitaminës D është një problem i shëndetit publik, pasi rrit rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe kancerit në afat të gjatë.

Gjithashtu, shumë nga simptomat e mungesës së kësaj vitamine të veçantë mund t’i shpëtojnë vëmendjes së mjekut.

Shikoni shenjat kryesore të mungesës së vitaminës D:

Infeksionet e shpeshta

Vitamina D është jetike për shëndetin e sistemit imunitar. Pa sasi të mjaftueshme, qelizat imune nuk funksionojnë në mënyrë efektive duke na lënë të prekshëm ndaj infeksioneve.

Vitamina D është thelbësore për funksionimin e dy pjesëve kryesore të sistemit imunitar, imunitetit adaptiv dhe të lindur ose natyror. Adaptive është ai që kujton se cilat viruse kanë kaluar nëpër trup – nëse keni pasur lisë së dhenve për shembull në moshë të re – dhe sigurohet që të mos i merrni më. Imuniteti i lindur lidhet me vende si hunda për t’ju mbrojtur nga infeksionet e përditshme. Të dyja janë thelbësore dhe kanë nevojë për nivele të mjaftueshme të vitaminës D për të funksionuar. Nëse mendoni se jeni një “magnet” për infeksionet ose keni nevojë për një kohë të gjatë për t’u rikuperuar, bëni një test.

Jeni në depresion – veçanërisht në dimër

Vitamina D luan një rol të rëndësishëm në ruajtjen e niveleve të shëndetshme të serotoninës në tru. Është një neurotransmetues thelbësor në rregullimin e humorit dhe mungesa e tij është shoqëruar me depresionin.

Një studim i vitit 2014 konfirmoi lidhjen midis mungesës së vitaminës D dhe çrregullimit afektiv sezonal, simptomave depresive që njerëzit përjetojnë gjatë muajve të dimrit për shkak të mungesës së diellit dhe dritës.

Lodhje e vazhdueshme

Vitamina D është thelbësore për shndërrimin e ushqimit në energji. Nëse ndiheni të lodhur gjatë gjithë kohës, kjo mund të jetë për shkak se nuk jeni duke tretur lëndët ushqyese në ushqimin tuaj dhe aftësia e qelizave të trupit tuaj për të prodhuar energji nga ushqimi është zvogëluar për shkak të mungesës së vitaminës D.

Një studim i lidhur tregoi se marrja e suplementeve të vitaminës D përmirësoi ndjeshëm nivelet e lodhjes.

Dhimbje kyçesh / Kocka të dobëta

Vitamina D është thelbësore për rregullimin e niveleve të kalciumit dhe fosfatit në trup, kështu që luan një rol kyç në funksionimin e kyçeve, muskujve dhe dhëmbëve. Nivelet e duhura ndihmojnë në largimin e rrezikut të osteomalacisë dhe osteoporozës.

Mungesa e vitaminës D rrit rrezikun e frakturave. Një studim i vitit 2014 zbuloi se mungesa e vitaminës D në moshën mbi 50 vjeç rrit rrezikun e dhimbjes së kyçeve të ijeve dhe gjurit. Dhimbja përkeqësohet nëse mungesa nuk trajtohet me suplemente.

Muskujt tuaj po vuajnë

Vitamina D mbështet funksionin e muskujve, pasi receptorët e saj gjenden në të gjithë trupin, duke përfshirë muskujt. Nëse në përgjithësi keni shumë dhimbje muskulore, kjo është shenja e parë e një mangësie.

Vitamina D hyn në qelizat e muskujve kur metabolizohet, duke rritur kontraktimet e muskujve, gjë që është jetike për parandalimin e rënieve dhe ndërtimin e forcës së muskujve dhe kockave përmes stërvitjes.

Studiuesit kanë identifikuar një lidhje midis dhimbjes kronike që nuk reagon dhe mungesës së vitaminës D marrja e suplementeve mund të ndihmojë.

A merrni mjaftueshëm vitaminë D?

Nivelet e vitaminës D varen kryesisht nga aftësia e lëkurës tuaj për të prodhuar vitaminën kur jeni të ekspozuar në diell. Sa më e errët të jetë lëkura, aq më i ulët është prodhimi natyral i vitaminës D, pasi melanina e lëkurës siguron në mënyrë natyrale më shumë mbrojtje nga rrezet UV.

Kjo do të thotë se njerëzit me lëkurë të errët duhet të kalojnë më shumë kohë në diell sesa njerëzit me lëkurë të çelur për të sintetizuar një sasi të mjaftueshme.

Ata në rrezik më të madh të mungesës përfshijnë:

– Të moshuarit që janë të mbyllur në shtëpi ose jetojnë në shtëpi pleqsh

– Punonjësit e zyrës që kalojnë orë të gjata në ambiente të mbyllura

– Njerëzit që mbulojnë pjesën më të madhe të trupit me veshje për arsye fetare.

– Ata që punojnë me turne të natës dhe flenë ditën

Si të merrni vitaminën D të nevojshme

Shumica e njerëzve mund të kenë nivele adekuate të vitaminës D nëse ekspozohen në rrezet e diellit për rreth 20 minuta në ditë me krahë ose këmbë të pambuluara dhe pa krem ​​kundër diellit nga fundi i marsit ose fillimi i prillit deri në fund të shtatorit në orën 11:00. deri në orën 15.00

Ushqimet e pasura me vitaminë D janë peshku yndyror (salmoni, skumbri, ton), të verdhat e vezëve, djathi, mëlçia dhe ushqimet e fortifikuara me vitaminë D, si drithërat e caktuara dhe produktet e qumështit.

Medicalnews.gr