Këshilla të dobishme

Në tenxheren me vezët vendosa një fetë limoni. Ky truk është i artë!

9views

Sa e lehtë është të qërohet veza nga lëvozhga? Në kundërshtim me besimin, shumë njerëz kanë një problem me këtë. Lëvozhga ndahet së bashku me copat e vezës së zier ose thjesht ngjitet në vezë si ngjitës. Për fat të mirë, ka truke të thjeshta që do t’ju lejojnë ta zgjidhni këtë problem gjatë gatimit.

Foto: instagram/tokopediaparents

Qërimi i vezëve nuk është gjithmonë i lehtë. Ndodh shpesh që lëvozhga nuk qërohet lehtë dhe kur përdoret më shumë forcë, qërohet, por me vezën. Për fat të mirë, ka truke të thjeshta që do ta bëjnë këtë detyrë shumë më të lehtë dhe guaska do të bjerë pa asnjë problem.

Çfarë duhet të bëni që vezët e ziera të zhvishen mirë? I vendosim në tenxhere gjatë gatimit

Vezët e ziera janë të shëndetshme dhe një shtesë e shkëlqyer për shumë vakte. Mund t’i përdorni edhe në sallata ose për të përgatitur pastën e vezëve për sanduiçe. Edhe pse qërimi i vezëve të ziera nga lëvozhgat e tyre mund të jetë i pakëndshëm, nuk duhet të jetë gjithmonë. Një truk interesant është prezantuar në Instagram nga @tokopediaparents. Çfarë duhet të bëni?

Përpara se vezët të zihen në ujë, thjesht vendosni një fetë limoni në to. Mund të shtoni edhe disa nëse dëshironi. Në video shihet se vezët pas zierjes transferoheshin në ujë të mbushur me kuba akulli për t’i ftohur më shpejt dhe më pas qëroheshin pa problem. Lëvozhga zbriti butësisht pa u shkëputur copat e vezëve.

Sa e lehtë është të qërohet veza nga lëvozhga? Shtoni në ujë dhe harroni problemin

Një tjetër truk për qërimin e shpejtë dhe të lehtë të vezëve është të shtoni një sasi të mjaftueshme kripe në ujin në të cilin i gatuani. Një bonus shtesë është se kripa do të ndryshojë densitetin e lëngut në mënyrë që përmbajtja e vezës së plasaritur të mos notojë në sipërfaqe. Nëse nuk keni kripë, mund të mbështeteni edhe te uthull. Të tjerë rekomandojnë gjithashtu vendosjen e vezës në një enë, shtimin e ujit të ftohtë 3/4 e plotë dhe më pas tundjen e enës me forcë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

E vendosim në mikrovalë. Pas disa minutash, ju do të hiqni të gjitha papastërtitë pa fërkim

Merrni lëkurën e kastravecit dhe përzieni me kripë. Pas 10 minutash do të fërkoni sytë me habi