Këshilla të dobishme

Një muaj para një ataku në zemër, trupi juaj do t’ju paralajmërojë me këto shenja

8views

Nuk ka kurë më të mirë se parandalimi. Ky rregull i thjeshtë zbatohet për çdo kusht dhe është më i vlefshëm kur simptomat nuk njihen herët dhe saktë.

Në listën e mëposhtme, do të shihni disa simptoma që mund të shfaqen një muaj (ose edhe më shumë) para një ataku në zemër. Nuk duhet të bini hipokondriak, por të informuarit për çështjet shëndetësore nuk i bën keq askujt.

Lodhja Lodhja e pazakontë është një nga simptomat kryesore që tregon një atak në zemër. Gratë kanë më shumë gjasa ta përjetojnë këtë simptomë sesa burrat. Përshkrimi: Aktiviteti fizik ose mendor nuk është përgjegjës për lodhjen dhe rritet vazhdimisht deri në fund të ditës.

Kjo simptomë është mjaft e dukshme dhe nuk do të kalojë pa u vënë re: ndonjëherë rraskapiteni vetëm duke bërë detyra të thjeshta si rregullimi i shtratit ose duke bërë dush.

Dhimbje barku Dhimbjet e barkut, të përzierat me stomakun plot ose bosh, ndjenja e fryrjes ose e mërzitur në stomak, janë disa nga simptomat më të zakonshme. Ato shfaqen në mënyrë të barabartë te burrat dhe gratë. Përshkrimi: Dhimbjet e barkut para sulmit në zemër kanë natyrë episodike, qetësohen dhe rishfaqen për pak kohë. Tensioni fizik mund t’i përkeqësojë këto dhimbje.

Pagjumësia Pagjumësia shoqërohet gjithashtu me një rrezik të shtuar të sulmit në zemër ose goditje në tru dhe prek më shumë gratë. Zakonisht shoqërohet me ankth dhe shqetësim. Përshkrimi: Simptomat përfshijnë vështirësi në fillimin dhe mbajtjen e gjumit, si dhe në zgjimin në mëngjes.

Vështirësi në frymëmarrje Dispnea është një ndjenjë e fortë që nuk mund të merrni frymë thellë. Zakonisht shfaqet tek burrat dhe gratë, 6 muaj para sulmit në zemër. Gjithashtu mund të paralajmërojë për një gjendje mjekësore. Përshkrimi: Ndiheni sikur nuk mund të merrni ajër të mjaftueshëm, marramendje dhe vështirësi në frymëmarrje.

Renia e flokeve Rënia e flokëve është një tjetër simptomë e dukshme. Më së shpeshti prek meshkujt mbi moshën 50 vjeç, por disa gra mund ta vërejnë edhe atë. Tullaciteti shoqërohet gjithashtu me nivele të larta të kortizolit.

Aritmia Kalimi i pulseve ose aritmive shpesh shoqërohet me sulme paniku dhe ankth, veçanërisht te femrat. Ato shfaqen papritur dhe manifestohen në mënyra të ndryshme: aritmi (rrahje të parregullta të zemrës) ose takikardi (rritje të rrahjeve të zemrës). Ushtrimet fizike mund të rrisin rritjen e rrahjeve të zemrës, veçanërisht në rastet e aterosklerozës. Përshkrimi: Rrahjet e parregullta të zemrës zgjasin 1-2 minuta. Nëse nuk qetësohet, mund të ndiheni të trullosur dhe të lodhur. Telefononi menjëherë mjekun tuaj.

Djersitje e tepruar Djersitja e pazakontë ose e tepërt është një shenjë paralajmëruese e hershme e një ataku kardiak. Mund të ndodhë në çdo kohë gjatë ditës ose natës. Kjo simptomë prek më shpesh gratë dhe shpesh ngatërrohet me ndezjet e nxehta ose djersitjet gjatë menopauzës gjatë natës. Përshkrimi: Simptoma të ngjashme me gripin, lëkura e lagësht ose djersa që ndodh pavarësisht nga temperatura ose aktiviteti fizik. Djersa ka më shumë gjasa gjatë natës dhe çarçafët mund të jenë të lagura në mëngjes.

Dhimbje gjoksi Burrat dhe gratë përjetojnë dhimbje gjoksi në intensitete dhe forma të ndryshme. Për meshkujt, kjo simptomë është shenja më e rëndësishme e hershme e një ataku kardiak të afërt dhe nuk duhet të injorohet. Nga ana tjetër, kjo ndodh vetëm në 30% të grave. Përshkrimi: Dhimbja e gjoksit mund të përhapet në ndjesi të pakëndshme në të dy krahët (më shpesh në të majtë), nofullën e poshtme, qafën, shpatullat ose stomakun. Mund të jetë i përkohshëm ose i përhershëm në natyrë.

Faktoret e rrezikut Të gjithë i dimë faktorët më të zakonshëm, si obeziteti, mungesa e ushtrimeve fizike dhe pirja e duhanit. Megjithatë, ka disa shenja që neglizhohen që mund t’ju ndihmojnë të parandaloni një atak në zemër. Rrudha në llapën e veshit (brazda në lob, e vendosur diagonalisht me kanalin) Njolla të verdha në qoshet e brendshme të qepallave Dhimbje të lehta në viçat pas ecjes Flokët në kanalin e veshit (për meshkujt) Thinje e parakohshme (për meshkujt)

enallaktikidrasi.com