Këshilla të dobishme

Nuk ka AC gjatë natës – 12 sekrete për të mposhtur nxehtësinë

9views

Me temperaturën që ka arritur në “të kuqe”, gjumi është bërë i padurueshëm, nëse jeni nga ata që ose nuk e duroni kondicionerin ose nuk doni t’u jepni faturave duke e ndezur atë.

Djersa rrjedh dhe ju rrotulloheni, duke rezultuar në një mëngjes të lodhur. Për të shmangur gjithë këtë vuajtje, përballuni me të nxehtin me 12 sekrete të vogla dhe gjeni sërish gjumin tuaj pa ndihmën e kondicionerit.

 • Mos harroni t’i mbani të mbyllura perdet gjatë ditës dhe kur jeni larg shtëpisë, në mënyrë që të mos hyjë dielli dhe të ngrohë hapësirën.
 • Ndërsa dielli fillon të perëndojë, hapni dritaret për të freskuar ajrin me një erë të freskët.
 • Zgjidhni çarçafë pambuku dhe jo sintetikë.
 • Hiqni çdo gjë që mund të shkaktojë nxehtësi nga shtrati juaj. Dhe batanija e harruar!
 • Vishni diçka të lehtë dhe pambuku gjatë gjumit. Mund të flini edhe lakuriq.
 • Mos vishni parfume dhe deodorantë aromatike përpara se të shkoni në shtrat.
 • Vendosni ekranet në dritare që të mund t’i lini të hapura gjatë natës pa u shqetësuar nga mushkonjat.
 • Bëni dush para se të shkoni në shtrat.
 • Pini një gotë me ujë të ftohtë. Merrni pranë vetes edhe një gotë akull, në rast se dëshironi të hidratoni gjatë natës.
 • Blini një llak uji freskues për ta spërkatur sa herë që ju nevojitet.
 • Mos hani shumë dhe shmangni alkoolin para gjumit.
 • Ndizni një tifoz dyshemeje ose tavani.