Këshilla të dobishme

Nuk ka grip të verës. Është e lehtë të ftohesh në vapë, por është e trajtueshme dhe e parandalueshme

8views

Hundë e bllokuar, gërvishtje fyti: nuk ka kushte të këndshme për të kaluar ditën në shezlong apo në park. Fatkeqësisht, infeksionet e gripit përhapen edhe në verë, megjithëse është e vërtetë që më pak se në dimër.

Shumë po flasin për të ashtuquajturin grip të verës. Nga pikëpamja mjekësore, një gjë e tillë është e pakuptimtë. Ajo që nënkuptohet është infeksioni i gripit, i cili njihet më mirë me një emër tjetër: ftohja e zakonshme. Kjo nuk mund të krahasohet me gripin klasik.

Infeksion me pika

Ftohja, qoftë në verë apo në dimër, është shumë më e lehtë se gripi. Në rastin e të ashtuquajturit “gripi i verës”, gradualisht shfaqet kolla, dhimbja e veshit, fyti dhe hunda e mbytur, por kjo do të kalojë për pak ditë. Megjithatë, në rastin e gripit të vërtetë, pacientët janë vërtet të sëmurë, me temperaturë të lartë dhe dhimbje koke dhe dhimbje kyçesh.

Personat që vuajnë nga kolla dhe sytë me lotim ose kruarje të rëndë në pranverë ose verë duhet të zbulojnë nëse alergjitë po i shkaktojnë problemet e tyre.

Ftohjet përhapen me anë të infeksionit me pika. Mund ta kapni nga kollitja, teshtitja, puthja, por edhe shtrëngimi i duarve. Rreziku është i konsiderueshëm, për shembull, në një aeroplan ku ka shumë njerëz në një hapësirë ​​të kufizuar. Ajri është i thatë, gjë që çon në furnizim më të dobët të gjakut në mukozën. Për shkak të kondicionerëve, shpesh është shumë ftohtë. Të gjithë këta faktorë nxisin infeksionin.

Ftohjet zgjasin aq gjatë në verë sa në dimër – ato zakonisht largohen pas një jave. Rreziku më i madh i infektimit të njerëzve të tjerë është pas shpërthimit të infeksionit dhe në ditët e para kur simptomat janë më të forta.

Si të parandaloni të ftohtin e verës?

Kushdo që dëshiron ta shijojë verën në maksimum, pa u kufizuar nga i ftohti, para së gjithash duhet të bëjë një jetë të shëndetshme. Kjo do të thotë të mos pini duhan dhe alkool në një shkallë të tepruar dhe, përkundrazi, të flini mjaftueshëm dhe, nëse është e mundur, të mos stresoheni. Si në dimër, rekomandohet larja e rregullt dhe e plotë e duarve. Gjithashtu, lëvizja në ajër të pastër do të ndihmojë sistemin imunitar.

Nëse ftoheni, gjëja e parë që duhet të bëni është të kurseni veten dhe të pini shumë. Mjetet e ndryshme shtëpiake, si dhe ilaçet pa recetë, do të ndihmojnë në zbutjen e simptomave të ftohjes, të cilat janë kryesisht kolla, rrjedhja e hundës, dhimbja e fytit dhe rritja e temperaturës, por fatkeqësisht nuk do të ulin vetë “gripin e verës”.