Këshilla të dobishme

Pse dhe si një dush i ftohtë është i mirë për ju

19views

Është e zakonshme në verë, kur temperaturat rriten në mënyrë të rrezikshme, të dëshirojmë një dush të ftohtë për t’ju freskuar dhe për t’ju ndihmuar të “kaloni ditën”.

Megjithatë, a e dini se nëse përfshini ujin e ftohtë në rutinën tuaj të përditshme gjatë banjës, automatikisht i keni dhënë shumë përfitime shëndetit, pa e kuptuar. Dhe sado që ju pëlqen një banjë e nxehtë, veçanërisht nga fundi i ditës, zbuloni pse ia vlen të ndryshoni pak rutinën tuaj.

1. Imunitet i fortë

Sipas hulumtimeve, një dush i ftohtë ka aftësinë për të rritur qelizat e bardha të gjakut në trupin tuaj, duke mbrojtur kështu trupin tuaj nga infeksionet dhe sëmundjet. Në të njëjtën kohë, forcon metabolizmin, duke rritur prodhimin e yndyrës kafe, e cila shndërrohet në energji. Kjo do të thotë që banjat e ftohta janë të detyrueshme kur vendosni të humbni disa kilogramë, të kombinuara me stërvitje.

2. Flokë dhe lëkurë të shëndetshme

Sa joshëse është një banjë e nxehtë, uji shumë i nxehtë do të heqë vajrat natyralë nga lëkura juaj, duke shkaktuar thatësi. Përkundrazi, uji i ftohtë mund t’i japë lëkurës tuaj një shkëlqim, pasi ruan vajrat në lëkurën tuaj, por edhe në flokët tuaj. Përveç kësaj, zvogëlon inflamacionin dhe ënjtjen.

3. Shëndeti i ekuilibruar fizik dhe mendor

E keni të vështirë të flini natën për shkak të mendimeve dhe detyrave që vrapojnë. Mundohuni të luftoni stresin tuaj duke shkuar në banjë dhe duke bërë një dush të ftohtë. Sipas ekspertëve, larja e ftohtë është një qasje gjithëpërfshirëse për të reduktuar stresin dhe depresionin. Sipas disa shkencëtarëve, një dush 10-minutësh me ujë të ftohtë disa herë në javë mund të jetë mjaft i dobishëm për shëndetin tuaj mendor.

Më në detaje, studimet raportojnë se uji i ftohtë ka tendencë të rrisë endorfinën, hormonet që ju bëjnë të ndiheni mirë, duke ulur nivelet e kortizolit, hormonit të stresit. Në të njëjtën kohë, banja e ftohtë lehtëson dhimbjet e muskujve pas stërvitjes, siç janë mësuar të bëjnë shumë atletë duke zgjedhur të futen në një vaskë plot me kuba akulli pas stërvitjes së tyre.

4. Përqendrimi më i mirë

Uji i ftohtë jo vetëm që ndihmon në uljen e stresit, por inkurajon trurin të përqendrohet duke rritur nivelet e energjisë. Uji i ftohtë “zgjon” trupin tuaj dhe ju jep një ndjenjë gatishmërie. Siç shpjegojnë ekspertët, një dush i ftohtë ju mban energji gjatë ditës për shkak të goditjes që uji i ftohtë i shkakton trupit tuaj dhe ju shtyn të merrni frymë më thellë. Në këtë mënyrë zvogëlohet dioksidi i karbonit, ndaj përqendrohemi më mirë.

Si të: Dush të ftohtë

Nuk është e lehtë për të gjithë që të kthejnë papritur levën e rubinetit në të ftohtë, veçanërisht nëse janë mësuar me banjot e nxehta. Pra, mënyra për ta futur ngadalë në banjën tuaj në mënyrë që trupi juaj të mësohet me të është në fund të dushit, kthejeni ujin në të ftohtë dhe qëndroni për sa më shumë sekonda që të mundeni, duke synuar për gjysmë minutë. Filloni me 10 sekonda dhe në dushin e radhës përpiquni të qëndroni për 20, derisa të bëhet rutinë.

formë.gr