Këshilla të dobishme

Pse të vendosni një qese çaji në tualet? Njerëzit e arsyeshëm e dinë pse

12views

Çaji ul rrezikun e kancerit, presionin e gjakut, mbron nga diabeti i tipit 2, promovon shëndetin e kockave, përqendrimin dhe disponimin e mirë. Pra, çfarë të bëni me një qese çaji ose gjethe të përdorura pasi ato i kanë shërbyer qëllimit të tyre? Do të habiteni, qeskat e çajit mund të përdoren në shumë mënyra.

Më në fund një tualet i pastër. Dhe jo vetëm kaq.

Njolla në tualetin që nuk hiqen? Provoni t’i mbuloni gjatë natës me qese çaji të përdorura. Hiqini ato në mëngjes dhe shpëlajini. Tualeti do jete si i ri.

Çaji është i shkëlqyeshëm për pastrimin e mobiljeve dhe dyshemeve prej druri. Zieni disa qeska çaji në një litër ujë dhe lëreni të ftohet. Më pas njomni një leckë në çaj dhe fshini sipërfaqet prej druri.

Një tenxhere me çaj të fortë gjithashtu mund të ndriçojë pasqyrat dhe të pastrojë dritaret. Lyejeni një leckë në çaj, fshini sipërfaqet e qelqit dhe më pas lyeni me një leckë të thatë.

Çaji është gjithashtu i shkëlqyeshëm për pastrimin e enëve. Nëse lavastovilja nuk u përball me njolla të yndyrshme, lërini enët të njomura në çaj të zier gjatë natës.

Largues i aromës

Spërkateni tapetin me gjethe çaji të ziera, lëreni të veprojë gjatë gjithë natës, thajeni me fshesë me korrent në mëngjes. Cfare ndodh? Çaji do të thithë të gjitha aromat dhe tapeti juaj do të ketë erë pothuajse si të ri.

Çaji funksionon edhe për këmbët me erë të keqe. Nëse keni këtë problem delikat, lagni këmbët në çaj të fortë për 20 minuta çdo mbrëmje. Do keni probleme.

Çaj për bukurinë

A e dini se çaji mund t’ju ndihmojë gjithashtu të luftoni aknet? Lani qesen e papërdorur të çajit me ujë të nxehtë, shtrydhni dhe aplikojeni në zonat kritike. Kjo do të zvogëlojë ënjtjen dhe skuqjen. Nëse situata është kritike, lëreni brenda natës.

Nëse vuani nga sytë e lodhur, ftohni qeskat e përdorura të çajit në frigorifer ose frigorifer dhe vendosini mbi kapakë të mbyllur për një çerek ore. Vetitë anti-inflamatore të çajit mund të rikthejnë shkëlqimin në sytë tuaj.

Përdorni çajin për t’i dhënë shkëlqim flokëve të thatë. Pas larjes së flokëve me shampo të zakonshme dhe shpëlarjes, shpëlajini flokët me një litër çaj të ngrohtë (jo të nxehtë) pa sheqer.

Dhe nëse e prisni veten me një brisk të mprehtë, vendosni një qese çaji të lagur në plagë.

Përdorni në kopsht

Herën tjetër që do të ujisni shtretërit tuaj të luleve dekorative, hidhni disa qese çaji në tokë. Falë azotit, ata do të lulëzojnë me kënaqësi. Çajin mund ta përdorni edhe për kompostim. Qeset e përdorura të çajit në kompost do të tërheqin krimbat dhe dekompozimi do të shkojë shumë më shpejt.

E thënë thjesht. Çaji është një mrekulli e vogël. Pra, mos hezitoni dhe provoni disa nga këshillat e provuara.