Këshilla të dobishme

Puçrrat dhe aknet – shkaqe dhe trajtime

10views

Puçrrat nuk janë gjë tjetër veçse njolla në lëkurë të shkaktuara nga aknet. Vlerësohet se ky problem mund të prekë deri në 80 për qind. personat e moshës 13 deri në 30 vjeç. Kjo nuk do të thotë që puçrrat zhduken pas kësaj periudhe. Edhe njerëzit në të 40-at ose 50-at e tyre mund të përjetojnë ndryshime të lëkurës. Puçrrat shfaqen më shpesh në fytyrë (veçanërisht në zonën T – ballë, hundë dhe mjekër), si dhe në qafë, dekolte dhe shpinë. Mund të kenë ngjyra të ndryshme. Nga roza e lehtë në të kuqe. E njëjta gjë vlen edhe për madhësinë e tyre. Ato mund të jenë të vogla dhe mezi të dukshme, ose të mëdha dhe të mbushura me qelb. Nga vijnë në të vërtetë puçrrat? Aknet gjatë adoleshencës janë ndoshta rezultat i ndryshimeve hormonale që ndodhin tek të rinjtë. Tek vajzat, problemi i puçrrave mund të shfaqet edhe pak para menstruacioneve. Tek të rriturit, aknet shkaktohen kryesisht nga rritja e prodhimit të sebumit, keratinizimi i tepërt i hapjeve të folikulave të flokëve dhe shumimi i baktereve. Shkaqe të tjera mund të jenë dieta e gabuar, stresi, përdorimi i kontracepsionit hormonal dhe abuzimi me duhanin. Personat që kanë probleme me puçrrat duhet t’i kushtojnë vëmendje edhe kujdesit që përdorin. Ndonjëherë problemet e lëkurës vijnë nga kozmetika e fytyrës e zgjedhur keq.

Para së gjithash, duhet të mbani mend se trajtimi i akneve duhet të kryhet nën mbikëqyrjen e një dermatologu me përvojë, i cili do të zgjedhë metodën e duhur të trajtimit. Ndonjëherë do të jetë e nevojshme të kryhen teste shtesë. Mund të jetë e dobishme të kontrolloni nivelin e TSH (hormoni stimulues i tiroides, i cili sekretohet nga gjëndrra e hipofizës) dhe një numërim gjaku.

Në rastin e akneve intensive, terapia me antibiotikë është një zgjidhje e mirë – më shpesh, këto janë ilaçe nga grupi tetraciklin. Për shkak të efekteve të shumta anësore dhe ndikimit negativ të antibiotikëve në stomak ose zorrë, kjo është vetëm një zgjidhje e përkohshme. Puçrrat reagojnë mirë edhe ndaj ilaçeve retinoidale – p.sh. Medikamentet lokale, të tilla si acidi azelaik dhe peroksidi benzoil, gjithashtu luajnë një rol të rëndësishëm në trajtimin e akneve. Të dyja substancat eksfolojnë në mënyrë të përkryer epidermën, kanë veti antibakteriale dhe, më e rëndësishmja, pengojnë prodhimin e sebumit. Kur filloni trajtimin e akneve, duhet të jeni të vetëdijshëm se është një proces i gjatë. Aknet karakterizohen nga gjendje acarimi dhe faljeje. Megjithatë, nëse problemi minimizohet, trajtimi nuk duhet të braktiset. Aknet janë një sëmundje kronike dhe nëse nuk trajtohen, do të kthehen me intensitet të shtuar pas disa javësh.

Kujdesi i duhur është gjithashtu i rëndësishëm. Lëkura e prirur ndaj akneve duhet të hidratohet mirë. Ndryshe nga besimi popullor, nuk duhet ta thani – nuk do të përshpejtojë luftën kundër puçrrave në asnjë mënyrë.

Mjetet juridike shtëpiake për puçrrat mund të përdoren gjithashtu për të luftuar aknet. Ata nuk do ta eliminojnë plotësisht problemin, por mund të lehtësojnë butësisht simptomat dhe të sjellin lehtësim në lëkurë. Maskat e bëra në shtëpi janë një ide e mirë. Mund t’i përgatisni me mjaltë dhe limon, shafran i Indisë dhe mjaltë ose tërshërë, qumësht dhe mjaltë. Vlen gjithashtu të përdorni vajra me veti antibakteriale. Vaji i pemës së çajit, vaji i trëndafilit, vaji i kastorit dhe vaji i livandës rekomandohen veçanërisht për lëkurën me akne. Në shtëpi mund të përgatisim edhe një tonik me bazë kastraveci, i cili është perfekt për larjen e lëkurës (edhe 2-3 herë në ditë). Duhet të mbani mend gjithashtu se një element shumë i rëndësishëm në luftën kundër puçrrave është dieta e duhur. Ushqimet e yndyrshme, pikante dhe të vështira për t’u tretur duhet të përjashtohen. Në vend të kësaj, ia vlen të zgjidhni perimet dhe frutat e stinës, si dhe mishin dhe peshkun pa dhjamë.