Këshilla të dobishme

Ruani hudhrën në këtë vend për ta mbajtur atë të freskët dhe të shijshme për më gjatë

8views

Hudhra është një ndihmës i pazëvendësueshëm në kuzhinë. Dhe jo vetëm atje. Është përdorur gjerësisht si ilaç që nga kohërat e lashta. Mjeku grek Hipokrati e ka përshkruar atë për sëmundje dhe gjendje të ndryshme. Edhe atletët olimpikë në Greqinë e lashtë konsumonin hudhër për performancë më të mirë.

Hudhra na ndihmon të luftojmë ftohjet, është e mirë për zemrën dhe presionin e gjakut dhe vepron si një parandalim kundër disa llojeve të kancerit. Prandaj, të gjithë duhet të përfshijnë hudhrën në dietën e tyre. Pra, si ta ruani atë siç duhet? Dhe ku duhet ta ruaj?

Ku i përket hudhra?

Hudhra vepron më mirë në një vend të thatë dhe të errët me lagështi të moderuar dhe një temperaturë ideale prej 15-18°C, kështu që ndoshta në një qilar ose të paktën një dollap. Ruani hudhrën në një rrjetë ose shportë për të siguruar qarkullimin e ajrit.

Po frigoriferi?

Frigoriferi përshpejton ndjeshëm procesin e mbirjes, pas së cilës hudhra bëhet dukshëm e hidhur, kështu që frigoriferi nuk është i përshtatshëm për ruajtjen afatgjatë të kokave të tëra hudhrash.

Megjithatë, nëse dëshironi të ruani në frigorifer për disa ditë karafil të qëruar ose hudhra të copëtuara ose të prera, sigurisht që mundeni. Në një kohë kaq të shkurtër, hudhra nuk do të dëmtojë. Thjesht mbylleni në një enë hermetike ose në një qese hermetike.

Është më e ndërlikuar me frigoriferin

Hudhrën mund ta vendosni edhe në ngrirje, por rekomandohet ta ndani hudhrën në thelpinj, t’i qëroni, më pas të grini hudhrën, ta mbuloni me pak ujë ose lëng dhe ta ngrini në tepsi me kuba akulli. Hudhra duhet të qëndrojë një muaj në frigorifer pa humbur shijen e saj.

Hudhra e tharë

Një alternativë shumë interesante është prodhimi i hudhrave të thata. Nëse planifikoni të përdorni një dehidratues ushqimi, ndiqni udhëzimet. Nëse dëshironi të provoni të bëni feta hudhre të thata në furrë, thajini thelpinjtë e qëruar dhe të copëtuar në një temperaturë prej 50 °C për rreth tre të katërtat e një ore. Ruani copat e hudhrës krokante në një enë hermetike në temperaturën e dhomës.