Këshilla të dobishme

Si të lehtësoni dhimbjen e fytit dhe kollën pa shurup dhe tableta për fyt

19views

Zbuloni mënyra natyrale me të cilat mund të luftoni ftohjen e zakonshme të vjeshtës!

Koronavirusi mund të jetë në qendër të vëmendjes dhe ne të gjithë po përpiqemi të mbrohemi prej tij, por ftohja e zakonshme e vjeshtës nuk është larguar. Viruset janë këtu dhe sa më i freskët të bëhet moti, aq më afër do të jenë ata me ne.

Megjithatë, nuk ka nevojë për panik. As për të mbushur farmacinë e shtëpisë me shurupe dhe karamele apo ilaçe të tjera që lehtësojnë dhimbjet e fytit dhe kollën. Zgjidhjet janë në shtëpinë tuaj, janë natyrale dhe funksionojnë shumë menjëherë. Pra, sapo të ndjeni shqetësimin më të vogël në qafë, ndiqni këshillat e mëposhtme dhe do të arrini të rikuperoni shumë shpejt.

Me vjeshtën vjen ftohja, por ne kemi 5 mënyra për t’i kapërcyer ato:

Qëndroni të hidratuar

Ujë, çaj, kamomil… Në përgjithësi, kur jeni të ftohur, është mirë të qëndroni të hidratuar në çdo mënyrë gjatë gjithë ditës. Dhe kjo, sepse nëse jeni të dehidratuar nuk do të mund të prodhoni mjaftueshëm pështymë dhe mukozë dhe kështu inflamacioni në fyt do të përkeqësohet, duke ju bërë që të kolliteni më shumë dhe të keni dhimbje të fytit.

Thuajuni po frutave dhe perimeve

Ngrënia e frutave dhe perimeve do të grumbullojë vitaminë C në trupin tuaj, e cila do të forcojë më shpejt sistemin tuaj imunitar dhe do t’ju ndihmojë të luftoni virusin që po ju shqetëson. Kështu, si dhimbja e fytit ashtu edhe kolla do të zhduken.

Gargarë me ujë të kripur

Nëse dëshironi lehtësim të menjëhershëm, bëni gargarë me ujë të kripur. Kripa ka aftësinë për të nxjerrë mukozën nga një fyt i fryrë dhe i përflakur dhe kështu ju bën të ndiheni menjëherë më mirë.

Ujë të nxehtë me mjaltë

Mjalti zbut fytin. E kombinuar me ujë të ngrohtë do të krijoni pijen më të mirë për lehtësim të menjëhershëm, më mirë se një karamele medicinale për fyt.

Esencat

Vajrat esencialë të eukaliptit dhe mentes kanë veti anti-inflamatore. Vendosni disa gjethe nenexhiku ose eukalipt në ujë të vluar dhe thithni. Dhe kolla juaj do të ulet dhe nëse keni kongjestion nazal do të lehtësoheni.

Hani hudhër

Hudhra është e mbushur me minerale, enzima, vitaminë C, squfur dhe selen. Ai gjithashtu ka veti antiseptike dhe antibakteriale, që do të thotë se mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të luftuar ftohjen në mënyrë natyrale.

Supa të nxehta

Një supë pule ose një supë viçi do t’ju qetësojnë fytin, ndërsa gjithashtu do t’ju mbushin trupin me lëndë ushqyese në mënyrë që të luftojë më shpejt virusin.

mbretëresha.gr