Këshilla të dobishme

Simptomat e një ataku në zemër. Si të dalloni një atak në zemër?

13views

Sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për pothuajse gjysmën e të gjitha vdekjeve në Poloni. Polet më së shpeshti preken nga: sëmundjet ishemike të zemrës (sëmundja koronare), insuficienca kardiake, ateroskleroza, hipertensioni, infarkti dhe infarkti.

Një atak në zemër nuk është gjë tjetër veçse vdekja e qelizave të muskujve të zemrës, e shkaktuar nga mungesa e furnizimit të duhur të tyre me gjak, i cili i furnizon ato me oksigjen dhe lëndë ushqyese. Kjo gjendje rezulton nga një ngushtim ose mbyllje e një ene koronare, e cila bllokon rrjedhjen e gjakut. Në shumicën e pacientëve, ajo shfaqet papritur dhe kërkon ndërhyrje urgjente.

Çdo vit, rreth 15,000 polakë vdesin nga ataku në zemër.

Simptomat e një ataku kardiak nuk janë gjithmonë karakteristike. Ka raste të njerëzve që kanë pësuar atak në zemër pa e ditur fare. Mos harroni, megjithatë, se si një atak në zemër që mund të njihet me sy të lirë, ashtu edhe një atak “i heshtur” në zemër përbëjnë një kërcënim vdekjeprurës për trupin.

Në pikat do të listojmë sinjalet me të cilat mund të dalloni një atak në zemër.

1. Presion dhe dhimbje gjoksi

Gjatë një sulmi në zemër, simptoma më e zakonshme është dhimbja e gjoksit që ndjehet pas kockës së gjoksit. Siç e përshkruajnë mjekët, është djegie, shtypje, mbytje ose shtrydhje, e cila mund të rrezatojë në nofullën, pjesën e sipërme të barkut, gjymtyrët e sipërme ose midis teheve të shpatullave. Ndodh si gjatë ushtrimeve fizike ashtu edhe në pushim. Zakonisht zgjat rreth 20 minuta – ndodh vazhdimisht, ose largohet për një kohë dhe kthehet përsëri. Është e përhapur në natyrë – është e pamundur të tregohet vendi specifik nga vjen.

Megjithatë, jo gjithmonë duhet të lëndojë – mund të jetë një ndjenjë presioni ose gulçim.

2. Mungesa e frymëmarrjes, ndjenja e lodhjes, rrahjet e zemrës

Dhimbja e gjoksit mund të shoqërohet me gulçim (më shpesh tek të moshuarit ose ata me atak të madh në zemër), lëkurë të zbehtë, dobësi, lodhje, marramendje dhe madje edhe të fikët (zakonisht e shkaktuar nga aritmia ose një reduktim i ndjeshëm i prodhimit kardiak, d.m.th. vëllimi i gjakut që zemra pompon në enët e gjakut brenda një minute), si dhe rrahjet e zemrës (të quajtura gjithashtu rrahje të zemrës – një ndjenjë e rrahjes së organit shumë shpejt ose shumë fort).

3. Dhimbje barku, nauze, urth

Dhimbjet e barkut, të përzierat ose urthi mund të tregojnë dispepsi të thjeshtë, por ato janë gjithashtu simptoma të një ataku në zemër (për fat të keq, kjo është arsyeja pse këto simptoma shpesh nënvlerësohen). Ato shfaqen më shpesh tek femrat sesa tek meshkujt. Flitet për të ashtuquajturat maskë barku e sulmit në zemër. Karakterizohet nga dhimbje në pjesën e sipërme të barkut të mesëm ose rreth harkut të djathtë brinjor, së bashku me të përziera, të vjella dhe dobësi të shoqëruara, dhe tregon një infarkt të murit të poshtëm të zemrës.

Maska e barkut nuk duhet të shoqërohet me simptoma të tjera të një ataku kardiak, si dhimbje gjoksi. Kjo mund të jetë e vetmja ankesë.

4. Djersitje te ftohta

Një nga simptomat e para të një ataku kardiak mund të jetë djersitja e ftohtë. Ashtu si dhimbja e stomakut dhe vjellja, ato janë të lehta për t’u injoruar. Tek gratë, djersitjet e ftohta mund të tregojnë, për shembull, menopauzë. Megjithatë, nëse ato shfaqen së bashku me dobësi ose vjellje – mos i injoroni ato. Mund të jetë një atak në zemër.

5. Kollë

Frymëmarrja gjatë një ataku kardiak shoqërohet në raste ekstreme me kollë (sidomos te të moshuarit). Nuk është një kollë e zakonshme, pasi ka ekzektorim të sekrecioneve. Pështyma mund të jetë me ngjyrë të shkumëzuar ose rozë.

6. Mpirje në gjymtyrë

Mpirja në gjymtyrë është gjithashtu një simptomë e një ataku kardiak. Ato shkaktohen nga qarkullimi i dëmtuar i gjakut në trup. Simptoma më e zakonshme është mpirja e duarve, natyrisht në kombinim me faktorët e tjerë të përmendur më sipër.

7. Ankthi

Pas një ataku kardiak, shumë pacientë ndiejnë gjithashtu ankth të pajustifikuar dhe frikë nga afrimi i vdekjes.

Mos harroni – nëse është një atak në zemër, reagimi duhet të jetë i menjëhershëm. Mos i injoroni simptomat dhe mos vononi të kërkoni ndihmë. Një atak në zemër mund të parandalohet, ndër të tjera: diagnostikimi i hershëm i sëmundjeve të zemrës, ndaj mos i shtyni analizat për më vonë.

IRz