Këshilla të dobishme

Sllovakët pothuajse nuk e pinë fare. Duhet ta pimë në vend të kafesë

14views

Edhe pse kafeja ka shumë përfitime shëndetësore dhe mund të jetë një stimulues i madh, ajo ka efekte anësore për shumë njerëz. Pagjumësia dhe palpitacionet janë veçanërisht të zakonshme. Pra, si mund ta rrisim energjinë tonë pa një dozë të madhe kafeine? Çaji jeshil, i cili është më i shëndetshëm se vetë kafeja, mund të ndihmojë.

Edhe pse kafeja mbështet trupin tonë, nuk duhet ta teprojmë. Konsumimi i tepërt i kafesë mund të çojë në rrjedhjen e kalciumit nga kockat, gjë që mund të shkaktojë osteoporozën. Përveç kësaj, kafeina dehidraton trupin, gjë që ka edhe pasojat e saj.

Është e rëndësishme që personat me tension të lartë, çrregullime mendore dhe probleme me tretjen të mos konsumojnë kafe.

Për fat të mirë, ne mund të stimulojmë veten pa kafeinë. Në vend të kësaj, ne synojmë teinën më të shëndetshme dhe më të sigurt, e cila gjendet, për shembull, në çajin jeshil.

Nëse duam të përfitojmë nga vetitë e tij të dobishme, nuk duhet ta injektojmë për më shumë se tre minuta dhe ta pimë para se të shkojmë në shtrat.

Jo vetëm çaji jeshil. Ju gjithashtu mund të gjeni specie të tjera

Ka mjaft çajra me teinë. Zgjedhja më e mirë do të ishte çaji jeshil, i cili ka një efekt stimulues dhe gjithashtu mbështet metabolizmin dhe funksionet kardiovaskulare. Ai stimulon mëlçinë dhe ka një efekt antiaterosklerotik. Vetitë e tij për humbje peshe janë gjithashtu të paçmueshme. Përveç tij, ia vlen të arrini edhe për:

  • Çaji tulsi – mbi të gjitha rrit energjinë dhe ka një efekt pozitiv në imunitetin, lufton me guxim kundër radikalëve të lirë që përshpejtojnë plakjen e trupit,
  • çaj xhenxhefili – ky çaj ka shumë veti promovuese të shëndetit: përmirëson tretjen, ndihmon në humbjen e peshës, ngroh, mbështet sistemin imunitar dhe ndihmon në luftimin e infeksioneve,
  • çaj shafran i Indisë – rekomandohet për njerëzit që bëjnë një mënyrë jetese të ulur, ka një efekt të madh në proceset e tretjes dhe ka një efekt anti-inflamator,
  • çaji i hithrës – kjo pije lehtëson simptomat e alergjisë (ethet e vazhdueshme, kollën dhe rrjedhjen e hundës), pastron trupin nga toksinat e tepërta dhe përmirëson gjendjen dhe pamjen e flokëve.