Këshilla të dobishme

Të gjitha këto mund t’i lani në pjatalarëse. Do të ndryshojë jetën tuaj

14views

Lavastovilja, dikur e konsideruar si simbol i luksit, tani është pjesë përbërëse e kuzhinave tona dhe shërben si një mjet i domosdoshëm. Pa dyshim, është i pazëvendësueshëm kur hiqni papastërtitë nga enët. Të gjithë e dinë se disa objekte nuk janë të përshtatshme për pastrim me mjete mekanike. Por a e dini se çfarë artikujsh përveç enëve mund të lahen në pjatalarëse?

Larja e enëve të tilla si gota, pjata dhe tenxhere me dorë mund të jetë vërtet e lodhshme, veçanërisht në familjet me shumë anëtarë. Nëse keni një makinë larëse enësh, do ta shmangni këtë detyrë të pakëndshme ose të paktën do të reduktoni ndjeshëm nevojën për ta kryer atë. Rezulton se përveç enëve, mund të lehtësojë pastrimin e disa gjërave të tjera.

Çfarë mund të lahet në pjatalarëse?

Një makinë larëse enësh mund të jetë gjithashtu e dobishme për t’u kujdesur për artikuj të caktuar të veshjeve, të tilla si kapakët e bejsbollit. Vizitori i ngurtë nuk deformohet, sepse lavastovilja nuk ka mundësinë e rrotullimit. Thjesht vendosni kapakët në raftin e sipërm dhe filloni programin e zgjedhur të larjes. Ju gjithashtu mund të lani lodrat plastike në të njëjtin parim. Rryma e ujit të ngrohtë arrin në vende të vështira për t’u arritur, kështu që pastron, për shembull, dyshekët me zgjatime.

Megjithatë, mundësitë e përdorimit të lavastoviljes nuk mbarojnë me kaq. Në të mund të vendosni edhe furça make-up. Vendosini ato në sirtarin e takëmeve dhe do të jenë të reja kur të keni mbaruar ‘larjen’ e tyre. Lavastovilja është gjithashtu e shkëlqyer për pastrimin e nuancave të llambadarëve. Megjithatë, mos harroni t’i lani ato siç duhet përpara se t’i lani.

Gjatë sezonit të konservimit, mund të zieni në pjatalarëse kavanoza për reçel, turshi etj. Thjesht lajini në 60 gradë dhe vendosini me kokë poshtë. Temperatura e lartë dhe vakuumi në gota do t’i dezinfektojnë ato në mënyrë perfekte. Por mos harroni të mos e hidhni tabletin në to. Përdorni vetëm ujë vetëm.

Si ta përdorni si duhet lavastoviljen?

Ju tashmë e dini se si ta përdorni lavastoviljen jashtë përdorimit normal. Por le të kthehemi në jetën e përditshme. Vlen të mbani mend rregullat bazë për përdorimin e kësaj pajisjeje. Ato do ta ndihmojnë atë të qëndrojë në gjendje të mirë teknike për më gjatë.

Para se të vendosni enët në lavastovilje, nuk duhet të harroni të hiqni të gjitha mbetjet e ushqimit. Thërrmimet, copat e mishit ose patatet e thata mund të bllokojnë aksidentalisht mekanizmin dhe kjo është një mënyrë e thjeshtë për të shkaktuar një mosfunksionim. Për të përdorur sa më mirë makinën larëse enësh, ia vlen të përdorni edhe disa këshilla praktike:

  • Takëmet zakonisht ndoten më shpesh dhe më intensivisht, kështu që duhet të filloni të ngarkoni lavastoviljen me to. Makinat larëse enësh janë të pajisura me shporta të projektuara posaçërisht ose sirtarë të veçantë për takëmet. Mos harroni të ruani thikat me tehun poshtë, të cilat do t’ju mbrojnë nga prerjet e mundshme. Për të parandaluar kontaktin midis lugëve dhe pirunëve, përdorni ndarës të derdhur.
  • Më pas organizoni sende më të vogla si kupa, gota, gota dhe filxhanë çaji. Ata duhet të jenë të gjithë në ndarjen e sipërme. Vendosni gotat ose gotat brenda jashtë në mënyrë që uji të arrijë në çdo cep dhe çarje.
  • Shporta e poshtme e lavastoviljes është projektuar për pjata, si dhe për tenxhere dhe tigan. Në mes duhet të vendosen pllaka më të vogla në mënyrë që uji të rrjedhë lirshëm.