Këshilla të dobishme

“Teoria e Doritos” ndryshon gjithçka. Njerëzit që e takuan i japin fund marrëdhënies së tyre

9views

Çfarë lidhje ka Doritos me marrëdhëniet? Sipas TikTok, rezulton se shumë. “Teoria e Doritos” ka thyer rekorde në popullaritet kohët e fundit dhe ekspertët thonë se mund të ndikojë në marrëdhëniet. Videot në të cilat diskutohet kjo teori tashmë kanë gjysmë milioni shikime.

Çfarë lidhje ka Doritos me marrëdhëniet? Sipas TikTok, rezulton se shumë.
Foto: pexels.com/Matheus Henrin

Le t’i quajmë Doritos… Lays, Kuffles, Patate të skuqura, ose thjesht patate të skuqura, patate të skuqura… Megjithëse ngrënia e ushqimeve të padëshiruara nuk duket se ka shumë të bëjë me marrëdhëniet, krijuesit e përmbajtjeve të TikTok luten të ndryshojnë. Sipas “teorisë Doritos” gjithnjë e më popullore, nëse hani pa mend çips pas çipsi, mund ta bëni këtë në fusha të tjera të jetës tuaj. Pse? – Çështja është se më të varurit janë vetëm përvojat që nuk janë vërtet shpërblyese, sipas autorit të videos virale.

“Teoria e Doritos”. Për çfarë bëhet fjalë?

Celeste Aria dha një shembull nga ngrënia e ushqimeve për të ilustruar pikëpamjen e saj. – Imagjinoni të hani Doritos. Kur mbaroni njërën dhe hani kafshatën e fundit, nuk jeni plotësisht të kënaqur. Nuk është njësoj si të hash një biftek apo një vakt të përzemërt me proteina,” ajo tha. Ajo shtoi se ngrënia e patatinave shkakton varësi sepse ndjenja e fundit vjen kur i shijon për herë të parë, jo më pas.

Në fund të fundit, vetë përvoja nuk është e kënaqshme”, theksoi ajo. Sipas saj, kjo teori mund të zbatohet në shumë aktivitete në jetë: shfletimi i rrjeteve sociale apo qëndrimi në marrëdhënie toksike. Ajo rekomandoi që njerëzit të përpiqen të eliminojnë Doritos nga jeta e tyre.

Një psikolog shpjegon se si funksionon teoria e Doritos në një marrëdhënie

Në një intervistë për USA Today, psikologia Reneé Carr shpjegoi se si kjo teori përkthehet në marrëdhënie. – Mungesa e kënaqësisë në një marrëdhënie mund të na bëjë të qëndrojmë në një situatë që nuk është e përmbushur, e pashëndetshme dhe që na bën të pakënaqur, shpjegoi ajo.

Përdoruesit e TikTok e kanë përqafuar këtë teori me entuziazëm.

“Është një ndryshim i lojës,”

“Unë e ruaj shokun tim në telefonin tim si Doritos”,

“Kam mësuar t’i jap fund marrëdhënieve me miqtë që nuk më japin atë që kam nevojë.”

– shkruan ata në komente.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Patate të skuqura shtëpiake për natën e filmit. Pak kalori, e shëndetshme dhe krokante e shijshme, të cilën mund ta përgatisni në kuzhinën tuaj

Korja krokante është vetëm fillimi. Merrni patatet dhe shërbejini në këtë mënyrë. Është një alternativë e shijshme për patatet e skuqura