Këshilla të dobishme

Tre mënyra për të bërë pas ngrënies së tepërt në Krishtlindje. Barku i fryrë i plotë do të zhduket

7views

Duket se na kujtohet të hamë tepër gjatë Krishtlindjeve, por kur në tavolinë shfaqen ushqimet e shijshme që disa prej nesh i kanë pritur me padurim gjatë gjithë vitit, e harrojmë shpejt atë zgjidhje. Rezultati? Dhimbje barku, të përziera dhe fryrje. Ju mund t’i shpëtoni shpejt me mjete të thjeshta shtëpiake.

Festat e Krishtlindjeve që po afrojnë janë një kohë për t’u takuar me të dashurit. Në shumicën e familjeve sllovake, është koha kur ne ulemi në tryezë me të dashurit tanë dhe kënaqemi me gostitë. Në fund të fundit, duhet të hahet i gjithë ushqimi që është përgatitur me kujdes gjatë ditëve të kaluara.

Tradicionalisht, në tryezën e Krishtlindjes duhet të ketë 12 pjata, por shumë familje i shmangen këtij zakoni. Jo vetëm sepse në epokën e inflacionit të shfrenuar, ushqimi është bërë më i shtrenjtë, por ka edhe kufizime – askush nuk mund të hajë kaq shumë, ushqimi nuk duhet të shpërdorohet. Veç kësaj, ndërgjegjësimi në shoqëri po rritet për rreziqet shëndetësore të të ngrënit të tepërt, veçanërisht për ushqimet me kalori të vështirë për t’u tretur.

Jo të gjithë mund të përulen

Edhe pse kujtimi i të përzierave pas festës së Krishtlindjeve të vitit të kaluar nuk është zbehur ende nga kujtesa, është mjaft e sigurt që disa njerëz do të hanë tepër edhe këtë vit. Dhimbje stomaku, të përziera, fryrje – këto janë vetëm disa nga ndjenjat e pakëndshme që lindin në një situatë të tillë. Dhe fakti që ushqimi tradicional i Krishtlindjeve është i vështirë për t’u tretur sigurisht që nuk ndihmon, dhe sistemi ynë tretës më pas përjeton mundime. Por ka mënyra për të përballuar barkun me tullumbace që i bën shumë të pakëndshëm këtë sezon festash.

Tre mënyra për të përballuar fryrjen pas ngrënies së tepërt

Kur premtimi i abstinencës në tavolinë nuk ka pasur shumë efekt dhe ju vuani nga gazrat, provoni një nga këto tre ilaçe të provuara.

Infuzion me qimnon: vendosni një lugë çaji me qimnon të bluar në një gotë, mbulojeni me ujë të valë dhe mbulojeni. Pas një çerek ore, kullojeni dhe pijeni. Kur i shtohet ushqimit, qimnoni përmbush një funksion të ngjashëm, kështu që shijoni me të lakrën ose supën e Krishtlindjeve.

Shumë ujë: Nëse e dini se do të hani ëmbëlsira për Krishtlindje në orët e vona të pasdites, është mirë të pini shumë ujë në mëngjes.

Bëni një shëtitje pasi keni ngrënë: kur ju duket sikur keni ngrënë shumë dhe keni filluar të ndjeheni të fryrë, mos u ulni në divan ose në një kolltuk. Në vend të kësaj, dilni jashtë për një shëtitje të shkurtër. Edhe një lëvizje e vogël do t’ju ndihmojë të përballeni me fryrjet e pakëndshme.