Këshilla të dobishme

Truku për të qëruar hudhrën e plotë në 20 sekonda

9views

Hudhra është shumë e njohur në kuzhinën sllovake. Është i shëndetshëm, ndihmon me shumë sëmundje dhe është një përbërës i shkëlqyer i supave dhe salcave. Megjithatë, qërimi i tij shpesh është i gjatë dhe i pakëndshëm. Sidomos kur duhet të qëroni një sasi të madhe hudhre, për shembull për lyerje me hudhër ose supë. Por ka një truk që do ta qëroni hudhrën në një kohë të shkurtër!

Me çfarë ndihmon hudhra?

Konsumimi i shtuar i hudhrës do t’ju mbrojë nga sëmundjet virale, do t’ju ndihmojë në përmirësimin e imunitetit dhe rezistencës së trupit dhe do t’ju furnizojë me shumë vitamina. Hudhra është gjithashtu një antibiotik natyral dhe antiseptik. Ndihmon në detoksifikimin e trupit, pastrimin e gjakut dhe ndihmon tretjen. Rekomandohet të hani të paktën një thelpi hudhër në ditë. Megjithatë, veçanërisht gjatë sezonit të gripit ose pas rikuperimit, sa më shumë, aq më mirë. Kjo është arsyeja pse truket e mëposhtme do të vijnë në ndihmë.

Si të qëroni shpejt hudhrën

Do t’ju duhen dy enë metalike. Hidhni hudhrën në njërën, vendosni tjetrën sipër dhe tundeni për 20 sekonda. Ky truk funksionon edhe me një kavanoz ushqimor plastik ose enë që mbyllet sërish. Hudhra qërohet bukur nga lëkura dhe është gati për përdorim të mëtejshëm.

Uji i nxehtë do të ndihmojë gjithashtu

Ka mënyra të tjera për të hequr qafe lëkurën e hudhrës me lehtësi. Fillimisht ndajeni hudhrën në thelpinj dhe nëse lëkura nuk qërohet lehtë, zhyteni për pak në ujë të nxehtë. Atëherë duhet të shkojë shumë më mirë.

Opsione të tjera për të qëruar hudhrën

Ju gjithashtu mund të përdorni një furrë me mikrovalë. Hidhni hudhrën në të për rreth 20 sekonda. Më pas lëvozhga duhet të qërohet pothuajse vetvetiu. Përndryshe, ju mund t’i pjekni bishtajat në një tigan, pastaj ato gjithashtu do të zhvishen më mirë. Nuk keni nevojë për bishtaja të tëra? Pastaj provoni një thikë ose thikë me teh të gjerë. Do të shtypë pjesërisht hudhrën dhe lëkura do të ulet shumë më mirë.

Si të bëni lëng hudhre?

Dhe nëse dëshironi të provoni qërimin në veprim, mund të bëni lehtësisht lëng hudhre të shëndetshëm. Thjesht hiqni 7 thelpinj hudhre dhe ruajini në frigorifer. Nëse është e nevojshme, përdorni 3 lugë gjelle në 1 dl qumësht 3 herë në ditë. Ajo funksionon për viruset dhe dobësimin.