Këshilla të dobishme

Ushqimet që do t’ju ndihmojnë të shijoni një gjumë të thellë

6views

Ekspertët e gjumit dhe nutricionistët pajtohen se ka disa ushqime që nxisin gjumë cilësor. Për shembull, një përmbledhje e vitit 2016 e publikuar në Advances in Nutrition zbuloi se ngrënia e kivit para gjumit përmirëson kohën e gjumit dhe cilësinë e përgjithshme të gjumit.

Një tjetër ushqim me përfitime të gjumit është lëngu i qershisë, sipas një studimi të vitit 2018 të publikuar nga American Journal of Therapeutics. Hulumtimet kanë zbuluar se qershitë kanë sasi të larta të melatoninës, e cila redukton inflamacionin dhe rrit efikasitetin dhe kohëzgjatjen e gjumit.

Besoni apo jo, përqendrimi në ushqime të pasura me baktere miqësore me zorrët dhe balancimi i sheqerit në gjak do të ndihmojë në promovimin e pushimit, sipas MindBodyGreen.

Prandaj zgjidhni të hani ushqime cilësore të plota me porcionet e duhura të karbohidrateve, proteinave dhe yndyrave të shëndetshme. Hulumtimet tregojnë se arrat, peshku me vaj dhe orizi janë gjithashtu zgjedhje të miras, sipas Fondacionit Sleep.

Edhe pse disa ushqime ju ndihmojnë të shijoni një gjumë të thellë, ka disa ushqime që duhet të shmangni plotësisht. Çdo ushqim që përmban nivele të larta të kafeinës, sheqerit ose alkoolit (p.sh., kafe, sode, akullore, çokollatë) duhet të shmanget sepse ato rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe ulin gjumin me lëvizje të shpejtë të syve (REM), shpjegon Sleep Health Solutions.

Ushqime të tjera, sipas Eat This, Not That!, që duhet t’i shmangni para gjumit janë ushqime pikante dhe të yndyrshme (si burritos dhe burgers), pica dhe djathi. Disa djathëra duhet të shmangen sepse përmbajnë tyraminë, një neurotransmetues që potencialisht mund të rrisë vigjilencën.

Zakonet që mund të mbështesin një gjumë të mirë

Përtej ushqimit, megjithatë, ka zakone të tjera që mund të mbështesin një gjumë të mirë. Për shembull, ngrënia e vakteve në të njëjtën kohë çdo ditë mund të ndihmojë gjithashtu trupin tuaj të nxisë përgjumjen në të njëjtën kohë, shpjegon MindBodyGreen.

Sigurohuni që të hani vaktin tuaj të fundit të ditës të paktën dy orë para gjumit në mënyrë që ushqimi juaj të tretet plotësisht dhe përpiquni të filloni të zvogëloni ekspozimin tuaj ndaj dritës – telefonat, televizorët, tabletët, etj. Në vend të kësaj, provoni të lexoni një libër, të meditoni para gjumit ose të shijoni një filxhan çaj kamomili.

newsbeast.gr