Këshilla të dobishme

Vendosni lëvozhgat e bananes në çorape. Mjafton një orë. Do të kuroni një sëmundje të pakëndshme

9views

Lëkura e thatë dhe ndonjëherë e plasaritur në këmbë është një problem që prek shumë njerëz. Përkeqësohet veçanërisht në dimër. Si mund ta parandaloni? Harroni çorapet e qëruara. Në vend të kësaj, kërkoni fruta të shijshme. Problemi do të zgjidhet në një çast.

Ne zakonisht fillojmë të kujdesemi për takat tona me afrimin e verës. Vishni çorape pambuku, mund të përdorni edhe një lëkurë bananeje.
Foto: pexels.com/Julia Kuzenkov

Zakonisht ne fillojmë të kujdesemi për takat tona me afrimin e verës, kur veshim gjithnjë e më shpesh këpucët e jashtme. Është një gabim që mund të çojë në pasoja të pakëndshme dhe ndonjëherë të dhimbshme. E gjithë pesha jonë mbahet në këtë sipërfaqe të vogël, ndaj ia vlen t’i kushtojmë pak kohë. Sidomos pasi nuk kërkon ndonjë trajtim kompleks apo kozmetikë. Mjaftojnë truket e thjeshta në shtëpi.

Po takat e thata dhe të forta? Filloni me peeling

Lëkura e thatë në këmbë jo vetëm që duket e shëmtuar, por mund të çojë në kruajtje dhe madje edhe çarje shumë të dhimbshme. Prandaj, është shumë e rëndësishme të mos harroni këtë zonë gjatë kujdesit të përditshëm. Nuk keni nevojë për kozmetikë të reja sepse mund t’i zëvendësoni lehtësisht me produkte shtëpiake. Dhe kështu, kur dëshironi të bëni një pastrim pastrimi, thjesht rezervoni me sodë buke.

Çfarë lloj pastrimi për këmbët? Gjithçka që ju nevojitet është pluhuri për pjekje

Hidhni 2 lugë pluhur në një tas të madh, derdhni ujë të ngrohtë, përzieni dhe zhytni këmbët tuaja për rreth 15 minuta. Pas kësaj kohe, fërkojeni butësisht lëkurën e vdekur dhe në fund thajini këmbët dhe aplikoni një krem, mundësisht që përmban ure dhe vitaminë A. Mund ta merrni në çdo farmaci për rreth 10 €. Lëkura juaj do të jetë e butë dhe e butë. Për sa i përket pilingut, përsëriteni një herë në javë.

Hidhni 2 lugë pluhur në një tas të madh, derdhni ujë të ngrohtë, përzieni dhe zhytni këmbët tuaja për rreth 15 minuta.
Foto: shutterstock/Madpotato

Si të hidratoni takat e thata? Vendos një çorape

Përveç pastrimit të thellë, mos harroni për hidratimin e rregullt ditor. Në mbrëmje, aplikoni një sasi të bollshme të kremit të lartpërmendur në këmbët tuaja dhe masazhoni ato në të njëjtën kohë, më pas vishni çorape pambuku. Mund të përdorni edhe një lëvozhgë bananeje. Ka shumë veti të vlefshme që hidratojnë dhe hidratojnë lëkurën. Vendoseni në një çorape në mënyrë që mesi të mbulojë thembrat, lëreni për rreth një orë dhe më pas shpëlajeni më mirë. Sigurisht që në fund shtoni kremin, i cili vetëm sa e thellon efektin zbutës. Nëse problemi me lëkurën e thatë në këmbë vazhdon, konsultohuni me mjekun tuaj, i cili do të urdhërojë ekzaminime të mëtejshme për të përcaktuar shkakun.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Këta 2 përbërës janë pomada më e mirë për thembrat e plasaritura. Ai gjithashtu heq “forca të blinduara” të përafërt

Ilaç i provuar për thembrat e thata nga farmacia. Kushton rreth 2 €