Këshilla të dobishme

Vendosni një degëz aromatike në kafenë tuaj. Ijet do të zhduken pa u djersitur në palestër

19views

Nëse mendoni se pirja e kafesë duhet të nënkuptojë gjithmonë aromatizimin e saj me përbërës të mërzitshëm si sheqeri ose kremi – e keni gabim. Një ditë e nisur me një filxhan pije të ngrohtë do t’ju japë menjëherë energji për jetën e ardhshme. Megjithatë, para se ta kombinoni sërish me përbërës tradicionalë, lexoni propozimin tonë. Nëse dëshironi të rrisni përfitimet shëndetësore të kafesë, rregullojeni atë me një degë rozmarine.

Si të rrisim efektet shëndetësore të kafesë?
Foto: pexels.com/Tyler Nix

A është kafeja me rozmarinë e përshtatshme për humbje peshe?

Shija e veçantë dhe aroma e thellë e kafesë mund t’ju gëzojnë menjëherë edhe pas një nate pa gjumë. Pija ia detyron këto veti pranisë kafeina, e cila gjithashtu ka një efekt analgjezik, përshpejton djegien e yndyrës dhe pastron trupin nga toksinat dhe radikalet e lira. përgjegjës për përshpejtimin e plakjes së lëkurës. Rozmarina është një nga erëzat më të njohura të shijuara në mbarë botën.

Aroma e tij intensive dhe shija pak pikante dhe pikante shkojnë mirë me supat, mishin dhe patatet. Megjithatë, përfitimet kulinare të rozmarinës nuk mbarojnë me kaq. Eshte agjent natyral antibakterial, antiviral dhe anti-inflamator. Për ata që duan të eksperimentojnë me kafenë, rekomandohet ta aromatizojnë me rozmarinë. Pirja e rregullt e një pije të tillë do të ulë nivelin e kolesterolit dhe sheqerit në gjak dhe, përveç kësaj, do të motivojë trupin të luftojë peshën e tepërt.

Me çfarë të pini kafe për të humbur peshë?

Kafeja e ëmbël plot me krem ​​të trashë dhe me shije të pasur me sheqer është një delikatesë që nuk bën asgjë për të filluar një metabolizëm dembel. Nëse kënaqeni shumë shpesh me këtë lloj pije, jo vetëm kilogramët nuk do të zhduken, por do të shtoni edhe peshë. Në listën e përpiluar nga nutricionistët, ka disa zëvendësues të shijshëm të kristaleve të sheqerit të bardhë që do ta bëjnë kafenë tuaj shumë më të shëndetshme.

Çfarë substancash shtesë duhet të kërkojmë nëse duam të mbështesim në mënyrë efektive trupin në djegien aktive të yndyrës së akumuluar? Rozmarina nuk është e vetmja erëz me efekte të forta dobësimi. Ndër të tjera, ia vlen t’i rezervoni dollapët e kuzhinës tuaj me:

  • kanellë,
  • piper i zi
  • karafil,
  • xhenxhefil,
  • kardamom,
  • shafran i Indisë,
  • speca djegës.
Kafeja e aromatizuar me rozmarinë është një nga kombinimet më të shëndetshme.
Foto: shutterstock/Dream79

Si të përgatisni kafe me rozmarinë?

Përgatitja e një zierjeje të bërë në shtëpi nuk kërkon shumë hapa të ndërlikuar. Thjesht zieni kafen tuaj të preferuar të vogël të zezë në një filxhan si çdo mëngjes dhe më pas hidhni një degë rozmarinë. Pas vetëm pak minutash do të ndjeni nota të reja në aromën e kafesë. Kjo është një shenjë se bari ka filluar të funksionojë dhe po çliron vetitë e tij të dobishme. Para se të pini gllënjkën tuaj të parë të pijes me avull, hiqni rozmarinën. Mund ta hiqni me lugë ose ta kulloni kafen në një sitë.

Metoda e dytë do të sigurojë që asnjë gjethe e bimës të mos mbetet në filxhan. Pirja e rregullt e kafesë me rozmarinë stimulon metabolizmin dhe lehtëson humbjen e peshës. Megjithatë, nuk duhet harruar se është vetëm një suplement dietik dhe nuk zëvendëson një dietë të ekuilibruar. Sa shpesh duhet të pi kafe me rozmarinë?? Ekspertët thonë se frekuenca optimale është dy herë në ditë. Rritja e sasisë së kafeinës do të jetë kundërproduktive.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Shtoni në kafe në vend të qumështit. Koka juaj do të punojë me shpejtësi të plotë

Asnjëherë mos i kombinoni me kafe. Ju mund të lëndoni seriozisht veten