Këshilla të dobishme

Vendosni peshqirët e ndotur në mikrovalë dhe ndizni. Është truku më i mirë

18views

Në ditët e sotme, ne përdorim gjithnjë e më shpesh peshqirë letre në kuzhinë. Ato janë sigurisht shumë më praktike se ato prej pëlhure. Janë relativisht të përballueshme dhe nuk ka rrezik që të shfaqen njolla, të cilat me kalimin e kohës është e vështirë të largohen. Sepse atëherë pëlhura, e cila ndoshta nuk ishte saktësisht e lirë, është pak e turpshme.

Pëlhurë për duart, letër për papastërti

Megjithatë, peshqirët e pëlhurave kanë ende vendin e tyre në kuzhinat tona. Nëse i përdorim vetëm për të fshirë duart ose për të pastruar enët dhe përdorim letër për të mbuluar njollat ​​e vajit dhe frutave, do t’i kursejmë vetes shumë punë. Askush nuk dëshiron të tregojë një peshqir të ndyrë dhe të njollosur. Por për fat të keq, ato kurrë nuk mund të shmangen plotësisht dhe shpesh nuk mund të hiqen me larje të rregullt.

A keni përdorur një furrë me mikrovalë?

Për të pastruar sërish peshqirët e pambukut, duhet t’i lagim, t’i shtrydhim dhe të përdorim preparate speciale që merren me papastërtitë shumë të forta. Megjithatë, ekziston një mjet i dobishëm për këto raste! Lajini ato në mikrovalë. Kjo do të kursejë ujë, detergjent dhe energji. Dhe gjithashtu do të kurseni kohë. Një furrë me mikrovalë zëvendëson gatimin në një tenxhere në sobë.

Jo vetëm peshqirët, por edhe çorapet.

Gjithçka që ju nevojitet është një qese plastike dhe një përzierje sode buke dhe uthull në vend të pluhurit larës. Lagni pëlhurat dhe shtrëngojini lehtë. Më pas spërkatni njollat ​​me sodë buke dhe pak uthull. Ju gjithashtu mund t’i lyeni lehtë me sapun kastile. Brown me një dre në të. Më pas thjesht futini në qese, por mos e mbyllni dhe vendosini në mikrovalë.

Vendoseni në fuqinë më të lartë dhe lëreni të funksionojë për të paktën 3 minuta. Kur të ketë përfunduar ‘gatimi’ hapeni derën dhe hiqni me shumë kujdes plastikën pasi do të jetë plot me avull të nxehtë. Njollat ​​më të reja do të zhduken 100% herën e parë, por mund t’ju duhet të përsërisni procesin për njollat ​​e vjetra dhe me pluhur. Në të njëjtën mënyrë mund të lani edhe çorapet e bardha prej pambuku. Mos ngurroni t’i shtoni ato në peshqirët tuaj.

Megjithatë, nëse peshqirët tuaj janë bërë nga materiale që nuk mund të hekurosen ose janë të qëndisura, kjo procedurë nuk është e përshtatshme për ta. Ato mund të tkurren ose të ndryshojnë ngjyrën nga nxehtësia. Në atë rast, thjesht lërini të njomur në solucionin e sodës së bukës dhe më pas lajini normalisht.

Uthulla, soda dhe vaji do të ndihmojnë

Thithni peshqirët me njolla të yndyrshme gjatë natës në një tas me ujë të nxehtë. Shtoni 2 lugë gjelle uthull për të dezinfektuar, 2 lugë sodë buke për zbardhues dhe 2 lugë vaj tavoline. Në mëngjes lajini në lavatriçe siç jeni mësuar. Pa zierje.

A ju duket e palogjikshme shtimi i vajit të yndyrshëm në peshqirët e ndotur? Ky është një tjetër truk i zoti. Në mënyrë paradoksale, vaji shërben për të hequr yndyrën, sepse mund ta lidhë plotësisht me vetveten. Ajo që i ndot peshqirët tuaj do t’i pastrojë ato. Pas këtij trajtimi, ata do të jenë të gjithë të pastër përsëri bukur. Dhe nuk do t’ju duhet të keni turp t’i vendosni ato në kuzhinë për t’i parë të gjithë.