Këshilla të dobishme

Vetëm kjo gjë dhe minjtë do të vrapojnë për jetën e tyre nga shtëpia juaj

8views

Me ardhjen e muajve më të ftohtë, minjtë mund të lëvizin në banesa ose vila. Prania e tyre nuk rekomandohet të nënvlerësohet, pasi së shpejti do të shumohen. Ka disa kura natyrale që largojnë minjtë dhe kushtojnë vetëm disa kurora. Ne do t’ju këshillojmë se çfarë funksionon në miun.

Minj të shumëfishuar

Minjtë janë një mysafir i padëshiruar në shtëpi jo vetëm për arsye estetike, por mund të jenë edhe të rrezikshëm për shëndetin. Ata përhapin të gjitha llojet e sëmundjeve, jashtëqitjet e tyre mbeten në ushqim dhe kontaminohen. Ata mund të shumohen së shpejti dhe të heqësh qafe një nga një duke përdorur kurthe nuk është e lehtë. Kur bën ftohtë, ata lëvizin brenda për të kërkuar strehim dhe ushqim. Së shpejti ata mund të gërryejnë mobiljet, librat dhe rrobat tuaja.

Individët më të zgjuar mund të futen edhe në kanaçe plastike të ushqimit. Feçet dhe urina e tyre kanë erë të pakëndshme dhe janë burim virusesh dhe bakteresh. Megjithatë, ju mund t’i pengoni shpejt që të hyjnë në derën tuaj.

Hapi i parë është parandalimi.

Kontrolloni zonat rreth derës suaj, dhe veçanërisht rreth tubave të ndryshëm. Miu mund të shtrydh përmes vrimave që janë fjalë për fjalë të gjera milimetra. Mbyllni edhe boshllëqet më të vogla. Një vulë e mirë është leshi i çelikut, të cilin minjtë nuk mund ta përtypin. Në të njëjtën kohë, ruajeni ushqimin në enë me vakum dhe kuti të ngurtë në mënyrë që minjtë të mos tërhiqen nga aroma. Mos i lini kudo ushqimet e mbetura, hiqni rregullisht plehrat.

Një mace e provuar e përkëdhelur gjithashtu ndihmon kundër minjve. Por vetëm nëse nuk e rrit atë të jetë një jastëk.

Aromë kundër minjve

Minjtë do të pengohen nga një erë e fortë. Blini një vaj esencial dhe vendoseni në pambuk. Vendosini ato në vendet ku minjtë janë më të rrezikuar. Vaji i mentes ose karafilit funksionon më së miri. Ajo largohet me kalimin e kohës, ndërroni rregullisht tamponët.

Helmi i miut i bërë në shtëpi

Ushqeni minjtë tërësisht. Por mos u jepni atyre asnjë ëmbëlsirë, por një përzierje që çon në dehidrim. Do t’ju duhet një lugë gjelle miell dhe një lugë gjelle gips. I përziejmë dhe i shtojmë gjysmë luge kripë. Masën e ndajmë në enë dhe e lëmë në vende të ndryshme gjatë gjithë natës. Një efekt anësor i pakëndshëm i procedurës është se ju do të duhet të prekni dhe hiqni minjtë e vdekur. Pastroni dhe dezinfektoni tërësisht të gjitha sipërfaqet pas infektimit të miut.