Këshilla të dobishme

Vetëm një budalla i hedh lëkurat e qepëve. Ata mund t’i bëjnë të gjitha këto

7views

Qepët janë baza e shumë pjatave, gatimi apo pjekja e mishit pa qepë është pothuajse e pamundur të imagjinohet. Qërimi dhe prerja e qepëve nuk është një aktivitet i preferuar, por ndoshta do t’ju pëlqejë më shumë qërimi i qepëve herën tjetër kur të zbuloni se për çfarë shërbejnë lëvozhgat.

Lëkura e qepës është një antioksidant

Antioksidantët ngadalësojnë plakjen dhe lëkurat e qepëve janë një burim i pasur i tyre. Lëkura e qepës përmban vitaminë C, kuercetinë, minerale dhe vitamina. Qepa ka një efekt pozitiv në psikikën e njeriut, lehtëson stresin dhe lufton lodhjen. Asnjëherë mos i hidhni lëkurat e qepëve dhe nëse nuk i keni menjëherë, ruajini për më vonë, për shembull në një qese letre. Sidoqoftë, ato duhet të thahen plotësisht.

Banje në lëkurat e qepëve

Një banjë e nxehtë me lëkurat e qepës lehtëson ënjtjen në këmbë dhe lehtëson ngërçet në viça. Për një banjë me qepë, do t’ju duhet një gotë e gjysmë ujë dhe dy grushte të mëdha lëkura qepe, të cilat do t’i zieni në të. Zierja zihet për 15 minuta dhe hidhet në një tas për të bërë banjë këmbësh.

Këmbët e fryra mund t’i ndihmoni me pomadë me vaj qepë, gjithashtu lehtëson variçet. Shtrydhni lëkurat e qepëve në një enë sa më shumë që të jetë e mundur dhe mbulojini me vaj të shtypur të ftohtë. Mbylleni dhe lëreni të injektohet për dy javë, duke e tundur herë pas here. Pas dy javësh, tendosni dhe aplikojeni në gjymtyrë.

Lëkurat e qepëve për flokë

Një zierje e lëkurave të qepëve do të ndihmojë në reduktimin e rrallimit dhe humbjes së flokëve. Zieni 3 grushte lëkura qepë në një litër ujë, zierjen e ziejini për rreth gjysmë ore. Lihet të ftohet me lëkurat dhe vetëm më pas kullohet. Zierja derdhet në flokë të larë, por para se të laheni, rekomandohet ta lini të nxehet sërish pak. Kujdes për flokët e drejtë, përzierja ngjyros pak.

Me çaj qepë kundër rrudhave

Ngjashëm me zierjen e flokëve, krijoni çaj me qepë. Megjithatë, përdorni vetëm lëvozhgë të pastruar. Thjesht derdhni një grusht lëkura qepë me ujë të nxehtë dhe lëreni të injektohet. Kur çaji të jetë i vakët, kullojeni dhe rregullojeni me mjaltë dhe limon. Sa më shpesh ta pini, aq më shumë do të përfitojë lëkura juaj.