Kuzhina e ditës

A duket më keq grimi në dimër? Të gjitha për shkak të një gabimi të zakonshëm

19views

Në dimër, grimi mund të duket më keq, dhe në shumë raste është me të vërtetë. Ajo zgjat më pak dhe ka shumë thekon të thatë në fytyrë, të cilat nuk duken shumë tërheqëse. Si e luftoni këtë? Mjafton një ndryshim i thjeshtë.

Foto: shutterstock/JLco Julia Amaral

Stina e dimrit është një fatkeqësi e vërtetë për të gjithë ata që duan të duken të përsosur. Hundat e kuqe nga buzët e ftohta, shpesh të përgjakura, të plasaritura dhe lëkura e thatë që del nga makijazhi janë pika standarde të kësaj periudhe të vitit. Megjithatë, mund të luftohet. Bëni vetëm një ndryshim.

Pse lëkura duket më keq në dimër?

Është e vështirë të presësh që lëkura të duket aq e mirë në dimër sa në stinët e tjera nëse rutina jonë duket si zakonisht. Temperatura bie ndjeshëm dhe lagështia fluturon me të. Shtojini kësaj edhe sezonin e ngrohjes, që do të thotë dehumidifikimi shtesë dhe ndryshime të shpeshta të temperaturës, kur hyjmë në ndërtesa nga jashtë, si dhe avujt nga ajri, smogu dhe tymi nga oxhaqet. Voila! Kemi një recetë për lëkurë të shëmtuar.

Grimi i dimrit nuk është e vetmja gjë që duhet të ndryshoni

Kjo është e mundur me kusht që të përshtatemi me kushtet e ndryshimit të motit. Në këtë periudhë të vitit, ne fokusohemi kryesisht te hidratimi. Cila është baza? Ne vazhdojmë ta përsërisim atë Nëse dëshironi të keni lëkurë të bukur, është thelbësore të pini 1.5 litra ujë në ditë. Përveç kësaj, është e nevojshme të kujdeseni për lëkurën edhe nga jashtë.

Grimi i dimrit është diçka që duhet ta ndryshojmë sapo temperatura të bjerë disa gradë. Në verë zgjedhim kremra më të lehtë, në dimër është koha për diçka më vajore. Ata e mbajnë lëkurën të hidratuar dhe e mbrojnë atë nga humbja e ujit. Përveç kësaj, ata do të formojnë një lloj filtri që mbron nga faktorët e jashtëm: ajri i thatë dhe i ftohtë dhe ndotja. Lexoni paketimin e produktit dhe zgjidhni kremrat që hidratojnë mirë, por që janë të përshtatshëm edhe nën make-up. Natën ia vlen të merrni një krem ​​më të fortë për të rigjeneruar lëkurën pas një dite të gjatë.

Ju gjithashtu duhet të lani fytyrën tuaj siç duhet pas një dite të gjatë. Një spërkatje e vetme e ujit me pak xhel ndoshta nuk do të jetë e mjaftueshme për të larë papastërtitë, make-up-in dhe për të pastruar atë që ka në poret, rrudhat dhe gropëzat tuaja. Vlen të zgjidhni pastrimin dyfazor të fytyrës. Në dimër nuk duhet harruar qërimi. Lëkura e thatë nuk do të na e prishë fytyrën nëse përdorim rregullisht peeling.

Një pikë e rëndësishme – edhe nëse jo vetëm në dimër – është të mos prekni fytyrën ose ta bëni atë shumë rrallë dhe butësisht. Ne kemi shumë papastërti dhe baktere në duart tona. Kur e fërkojmë lëkurën, e fërkojmë të gjithën në të. Kjo prish përbërjen dhe mund të çojë në puçrra.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ky frut do të zëvendësojë serumin kundër plakjes. Aplikojeni në fytyrën tuaj për 10 minuta dhe shikoni ndryshimin menjëherë

Në vend që ta pini para se të shkoni në shtrat, aplikojeni në fytyrë dhe prisni rezultatet. Puçrrat do të zhduken një herë e përgjithmonë!