Kuzhina e ditës

As shkumë, as paste. Përdorni një përbërës natyral për flokët tuaj. Ai rregullon flokët tuaj dhe kujdeset për majat e thata

9views

Ka shumë produkte stilimi në treg për t’ju ndihmuar të stiloni flokët tuaj. Mund të blini llak flokësh, shkumë dhe paste në farmaci, por këto shpesh nuk i bëjnë shumë dobi flokëve tuaj. Megjithatë, mund të përdorni një alternativë natyrale duke bërë një xhel styling në shtëpi.

Foto: pexels.com/Karolina Grabowska

Jo të gjithë e dinë këtë, por një përbërës popullor i kuzhinës mund të jetë i dobishëm si për kujdesin ashtu edhe për stilimin e flokëve. Ai jo vetëm që ushqen flokët, por edhe i jep formën e duhur. E kam fjalën sigurisht për farat e lirit. Mjafton të bëni një xhel ose paste flokësh të bërë në shtëpi prej tij. Zbut shpejt kërcitjen dhe hidraton flokët tuaj.

Si të bëni xhel liri? Xhel liri si një produkt styling

Prodhimi i xhelit të lirit është shumë i shpejtë dhe i lehtë. Çdokush mund ta bëjë atë, dhe ju duhet vërtet vetëm një përbërës. Hidhni një lugë çaji fara liri në një filxhan me ujë të vakët dhe gatuajeni në zjarr të ulët, duke i përzier vazhdimisht. Kur të fillojë të marrë konsistencën e pelte, hiqeni tenxheren nga zjarri. Pas ftohjes, kullojeni xhelin përmes një garzë të pastër ose një sitë të trashë. Ruajeni produktin e përfunduar në frigorifer deri në 7 ditë.

Xhel për flokë prej liri. Si ta përdorni për stilimin e flokëve?

Xheli i përgatitur i lirit mund të përdoret në flokë në mënyra të ndryshme. Nëse bëhet fjalë vetëm për përdorimin e vetive të tij shëruese, përzieni një pjesë të produktit me pak vaj ulliri ose vaj tjetër të preferuar. Masazhojeni përzierjen e përfunduar në flokët tuaj një orë para se ta lani me shampo. Në këtë mënyrë do të përgatisni një trajtim vaji ushqyes dhe hidratues që do t’i lërë flokët tuaj të butë dhe me shkëlqim. Ju gjithashtu mund të përdorni xhel liri si pastë flokësh për të zbutur flokët tuaj. Masazhoni një pjesë të produktit në flokët tuaj për të arritur kaçurrela perfekte. Ju gjithashtu mund të përdorni xhelin për të zbutur çdo kërcimdhe kur doni të krijoni një topuz të ngushtë ose bisht.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Kaçurrelat dhe hekurat për kaçurrela janë tashmë një gjë e së kaluarës. Mjafton një kullesë. “Ajo me të vërtetë funksionon”

Çfarë ndodh me flokët tuaj nëse i lani vetëm një herë në javë? Eksperti shpjegon