Kuzhina e ditës

Dëshironi të humbni peshë dhe të hiqni dorë nga buka? Një dietologe shpjegon nëse ia vlen

13views

Humbja e peshës është një proces mjaft kompleks, një pjesë e madhe e të cilit është ajo që hamë. Ose më mirë atë që shmangim në pjatat tona. Sipas nutricionistëve, 80% e suksesit në humbjen e peshës është për shkak të: mënyra se si ushqeheni është e rëndësishme. Kontrolloni nëse ia vlen të hiqni bukën nga dieta juaj nëse doni të humbni disa kilogramë.

Foto: shutterstock/goldeneden

Buka është baza e mëngjesit dhe darkës për shumë polakë. Edhe pse perspektiva për konsumin e tij ka evoluar vitet e fundit, mesatarisht sllovaku konsumon 3 kilogramë bukë në muaj. A ia vlen ta përjashtoni atë nga dieta?

Buka nuk është e barabartë me bukën

Para së gjithash, është e rëndësishme të mbani mend se jo e gjithë buka është e njëjtë. Gjëja më e rëndësishme në këtë rast është përbërja e saj. Më shpesh, kur mendojmë për bukën, imagjinojmë këtë bukë klasike gruri. Ka afërsisht 250-260 kcal në 100 gram pasta të tilla. Në mënyrë të ngjashme në bukën e thekrës. Pumpernikeli është më pak kalori, me rreth 240 kcal për 100 gram. Megjithatë, vlen të kujtojmë se përveç kalorive, indeksi i glicemisë dhe indeksi i ngopjes janë gjithashtu të rëndësishëm. Në të dyja kategoritë, buka me grurë integrale fiton padyshim mbi homologun e saj të zakonshëm të grurit.

A ia vlen të kufizoni bukën kur humbni peshë?

Megjithatë, kur të kthehemi te kufizimi i konsumit të bukës gjatë humbjes së peshës, duhet të analizoni menunë tuaj. Do të humbim peshë kur bilanci i kalorive të jetë negativ. Për ta arritur këtë, duhet të jemi të vetëdijshëm për atë që hamë.

Nëse hamë katër feta bukë gruri për mëngjes, i shtojmë trupit afërsisht 250 kcal. Nëse zgjedhim bukë me drithëra dhe hamë vetëm tre feta, trupi ynë do të marrë afërsisht 225 kcal dhe do të ndihemi të ngopur për shumë më gjatë. Për njerëzit që hanë bukë dy herë në ditë, kjo mund të jetë deri në 1500 kcal më pak në muaj. Nëse heqim dorë plotësisht nga buka, praktikisht nuk do të na duhet të ndryshojmë pjesën tjetër të menusë për të humbur peshë. Sidoqoftë, duhet mbajtur mend se gjëja më e rëndësishme kur humbni peshë është një qasje e shëndetshme dhe një dietë e ekuilibruar.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Mashtroni dembelizmin tuaj të brendshëm. 5 aktivitete për t’ju ndihmuar të humbni peshë pa stërvitje

Do t’ju lehtësojë dhimbjen, do t’ju ndihmojë të humbni peshë, do të mprehë mendjen tuaj. Këtu është një përzierje që duhet të pini