Kuzhina e ditës

E derdhim dhe në Japoni është “ari i lëngshëm”. Prandaj, lëkura e tyre duket e re pavarësisht moshës

8views

Cilat janë sekretet e bukurisë së femrave japoneze për të arritur një shkëlqim të brendshëm dhe të jashtëm dhe për të mbajtur lëkurën e tyre prej porcelani pa rrudha? Disa truke bukurie janë përdorur prej shekujsh. Rezulton se ne tashmë mund të përfshijmë shumë prej tyre në kujdesin tonë të lëkurës.

Gratë japoneze – lahen në ujë orizi
Foto: shutterstock/aslysun

Shumë njerëz pyesin se si gratë japoneze arrijnë të duken 10-20 ose më shumë vjet më të reja se sa janë në të vërtetë. Gratë nga kjo pjesë e botës kanë qenë të interesuara intensivisht për kujdesin e lëkurës dhe flokëve për shumë shekuj. Jo vetëm që kujdesen jashtëzakonisht sistematikisht për të, por janë edhe të përpiktë dhe nuk e teprojnë me grimin. Ata gjithashtu përdorin truket e bukurisë që i ndihmojnë të mbajnë lëkurën e tyre rinore për shumë vite.

Si kujdesen femrat japoneze për lëkurën e tyre? Lahuni në ujë orizi dhe shikoni ndryshimin

Larja në Japoni konsiderohet më shumë se thjesht një procedurë pastrimi. Është një ritual bukurie. Përdorni edhe ujin e orizit për këtë, i cili është një përbërës popullor në kujdesin aziatik të lëkurës. Për vite me radhë, gratë japoneze kanë përdorur krunde orizi për të zbutur lëkurën dhe flokët dhe për të parandaluar shenjat e plakjes. Ata laheshin në ujin e mbetur pas shpëlarjes së orizit të papjekur, i cili përmban fuqinë e proteinave, mineraleve dhe vitaminave. Përveç kësaj, orizi është një antioksidant i fortë dhe një zbutës natyral i lëkurës. Gjithashtu ndihmon në ushqimin e lëkurës dhe parandalimin e rrudhave.

Çfarë është kujdesi japonez i fytyrës? 5 sekrete për lëkurë pa të meta

Nga procedurat e përditshme tek kozmetika bazë. Këtu janë disa sekrete që i kanë mbajtur gratë japoneze të ndihen të reja, të forta dhe të bukura për shekuj me radhë. Shumë prej tyre mund t’i përfshini menjëherë në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës.

  1. Para së gjithash, vaji, ose të paktën në dietën tuaj. Një dietë tipike japoneze është e pasur me yndyrna të shëndetshme nga peshku me vaj, tofu dhe produktet e sojës, të cilat mbështesin shëndetin e lëkurës, kundër plakjes dhe përmirësojnë elasticitetin e lëkurës.
  2. Gratë japoneze shmangin diellin dhe lëkura e tyre është mirënjohëse për të. Gratë përdorin kremra me faktor mbrojtës SPF 30 plus dhe shpesh përdorin çadra në muajt e verës. Disa madje veshin doreza për të fshehur duart dhe krahët.
  3. Zgjidhni grim të lehtë ose pa grim. Shumica e femrave japoneze shmangin make-up-in e rëndë, në vend të kësaj fokusohen në theksimin e syve ose buzëve dhe duke e lënë lëkurën të zhveshur. Shumë grim, veçanërisht bazamenti, mund të theksojë atë që po përpiqeni të mbuloni, duke ju bërë të dukeni më të moshuar dhe të panatyrshëm.
  4. Pastrimi i fytyrës. Ky është një hap kyç për kujdesin e lëkurës për çdo grua japoneze, veçanërisht në mbrëmje. Zgjidhni, për shembull, një pastrim dyfazor të përbërë nga vaj dhe xhel.
  5. Çaji jeshil, e pasur me antioksidantë dhe veti anti-inflamatore, luan një rol të rëndësishëm në shumë rituale japoneze të kujdesit të lëkurës. Ndihmon në fikjen e lëkurës, kundërvënien e dëmtimit UV, riaktivizon qelizat e lëkurës që vdesin dhe redukton inflamacionin.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

E shtrëngon lëkurën më mirë se shiritat e fytyrës. Mjafton një çerek ore. Nuk e njeh veten në pasqyrë

Pasi ta përdorni, nuk do të dëshironi të ndaloni. Ky pomadë është ari për rrudhat dhe lëkurën e thatë