Kuzhina e ditës

Flokë të lëmuar me produktin për 2 €. Do të keni një efekt si pas drejtimit të keratinës

11views

Flokët e bukur dhe me shkëlqim janë ëndrra e shumë femrave dhe mund të arrihen me kujdesin e duhur apo trajtimin në sallon. Megjithatë, në vend që të shpenzoni kurorat për rregullimin e keratinës, ia vlen të provoni ilaçe shtëpiake. Një prej tyre është të përdorni pudrën tuaj të preferuar, e cila do t’i bëjë flokët tuaj të lëmuar dhe të drejtë.

Foto: pexels.com/Yan Krukau

Flokët kaçurrelë dhe të dredhur janë një problem i zakonshëm, sidomos në dimër kur mbajmë kapele dhe shalle. Nëse dëshironi flokë të lëmuar dhe të drejtë dhe nuk dëshironi të shkoni në sallon për drejtimin e keratinës, ekziston një trajtim në shtëpi që mund ta provoni. Kjo do t’ju japë të njëjtin rezultat pothuajse për asgjë.

Harrojeni drejtimin e flokëve me keratinë. Mjafton një lugë çaji me pluhurin tuaj të preferuar

Flokët e lëmuar pa kërcitje mund të arrihen me kujdesin e duhur. Nuk ka nevojë të shkoni menjëherë në trajtime të shtrenjta sallonesh. Në vend të kësaj, mund të arrini në dollapin e kuzhinës për një produkt të preferuar siç është mielli i patates. Mielli i patates mund të përdoret për të bërë një maskë të shpejtë për flokët, e cila me aplikim të rregullt do t’i lërë fijet më të lëmuara, më të buta dhe më fleksibël. Ata gjithashtu do të jenë me shkëlqim sikur të ishte përdorur një serum trajtimi silikoni. Flokët do të jenë të butë, me një ndjesi pak saten.

Si t’i lëmoni flokët për të shijuar një pamje të bukur? Një maskë me miell patate do t’ju ndihmojë me këtë

Për të përgatitur një maskë me bazë miell patate, ju duhet vetëm ujë dhe një lugë gjelle pluhur. Zieni 3 litra ujë në një tenxhere. Ndërkohë përzieni një lugë miell patate në pak ujë të ftohtë. Kur të fillojë të vlojë, shtoni miellin e përzier në ujë dhe përzieni fuqishëm. Lëreni produktin e përfunduar të ftohet dhe më pas aplikojeni në flokët tuaj për 30 minuta. Pas kësaj kohe, lani maskën me ujë të vakët. Nëse dëshironi të arrini rezultate të dukshme, rekomandohet të aplikoni miell patate në flokët tuaj rregullisht, por jo më shumë se një herë në javë. Gjithashtu, mos harroni të bëni një test alergjie përpara përdorimit të parë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Modele flokësh të shpejta dhe të thjeshta për Krishtlindje. Ju mund t’i zotëroni ato në pak minuta

Shmangni trajtimet në parukeri. Ju mund të keni flokë të shndritshëm për disa qindarkë. Kërkojeni atë në kuzhinë