Kuzhina e ditës

Fytyra dhe qafa fillojnë të bashkohen? Ju nuk duhet të shkoni nën thikë. Merrni 15 minuta

8views

Një mjekër e dyfishtë mund të jetë shkaku i komplekseve. Shfaqet pavarësisht nga mosha, pesha apo gjinia. Edhe pse shumë faktorë ndikojnë në të, shumë varet nga qëndrimi i duhur, zakonet e përditshme dhe kujdesi i duhur. Si të shpëtojmë nga një mjekër e dyfishtë pa një bisturi?

Foto: shutterstock/Geinz Angelina

Një mjekër e dyfishtë është një arsye e shpeshtë për ndërhyrje kirurgjikale dhe vizita në zyrat e mjekësisë estetike. Formimi i një palosje, i njohur gjithashtu si mjekër, nuk lidhet domosdoshmërisht me peshën e tepërt ose moshën. Gjithnjë e më shumë, ajo shkaktohet nga zakone të pasakta, duke përfshirë qëndrimin ose mungesën e stërvitjes. Përkulja e zgjatur mbi ekranin e telefonit, kompjuterit ose librit e përkeqëson këtë problem, duke shkaktuar më tej dhimbje në qafë. Megjithatë, ndikojnë edhe problemet shëndetësore. Cilido qoftë shkaku, sa më shpejt të veproni, aq më mirë. Mënyra më e lehtë për të hequr qafe problemin është ushtrimi i mjekrës së dyfishtë.

Si të shpëtojmë nga një mjekër e dyfishtë pa një bisturi? Bëjeni këtë dy herë në ditë

Duke përdorur ushtrime të thjeshta dhe të shkurtra, përmirësoni ovalin, hiqni mjekrën dhe holloni fytyrën. Duhen vetëm 15 minuta në ditë për të parë rezultatet pas 2-3 javësh. Dhe më e rëndësishmja, kjo metodë nuk kushton asgjë. Kështu që ju kurseni në trajtime dhe kozmetikë të shtrenjtë. Vetëm mos harroni ta bëni rregullisht, mundësisht dy herë në ditë. Cilat janë ushtrimet për një mjekër të dyfishtë?

  1. Drejtoni kokën dhe filloni të shtyni nofullën përpara dhe lart. Përsëriteni 15 herë
  2. Përkulni kokën në të djathtë në mënyrë që mjekra juaj të prekë shpatullën dhe filloni të ngrini dhe ulni gjuhën brenda gojës. Përsëriteni 15 herë dhe ndërroni anën
  3. Ngrini kokën dhe më pas uleni drejt sternumit duke tendosur dhe relaksuar muskujt e qafës. Përsëriteni 10 herë
  4. Drejtoni shpinën dhe mbështetuni në mur. Filloni të ktheni ngadalë kokën një herë në njërën anë dhe më pas në anën tjetër. Ky ushtrim do t’ju ndihmojë të forconi muskujt tuaj. Përsëriteni 10 deri në 15 herë

Si të hiqni një mjekër të dyfishtë? Masazhi do të ndihmojë në eliminimin e problemit

Një masazh i fytyrës do të ndihmojë gjithashtu në heqjen e mjekrës së dyfishtë. Më së miri kryhet kur aplikoni një produkt kozmetik, krem, vaj ose serum. Masazhi jo vetëm që do të forcojë indin e lëkurës, por gjithashtu do të ndihmojë për të hequr qafe rrudhat dhe lëkuren e varur. Kryeni atë me të dyja duart, në lëkurën e pastruar të fytyrës dhe qafës. Mblidhni kyçet e duarve dhe përqafoni qafën. Filloni t’i tërheqni lart drejt mjekrës. Përveç ushtrimeve, masazhit dhe kujdesit, mos harroni për qëndrimin e duhur. Shmangni shikimin e informacionit në telefonin tuaj ose punën në një pozicion të përkulur. Mundohuni ta mbani kokën drejt dhe mos flini në jastëkë të lartë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Përzieni dhe masazhoni lëkurën me lëvizje rrethore. Do të vini re shpejt se celuliti në kofshët tuaja do të zhduket

Përziejini të dy përbërësit dhe aplikojeni në fytyrën tuaj. Rrudhat e letrës zhduken menjëherë