Kuzhina e ditës

Grim për gratë mbi 40 dhe 50 vjeç: një specialist me më shumë se 25 vjet përvojë tregon se si të dukeni më të rinj

9views

Do të vini re shenja të dukshme të moshës në fytyrën tuaj. Kjo është arsyeja pse bëni make-up për të mbuluar rrudhat dhe papërsosmëritë – dëshironi të dukeni më të rinj. Përkundër faktit se përdorni fondatinte, kremra fondatine, pudra dhe produkte të tjera kozmetike, a shihni ende një fytyrë të plakur në pasqyrë? Një instruktor make-up me më shumë se 25 vjet përvojë tregon gabimet më të zakonshme dhe jep këshilla se si të dukeni më të rinj.

Foto: shutterstock/Roman Samborskyi

Gabimet më të shpeshta sipas një eksperti me më shumë se 25 vjet përvojë

Si të dukeni të rinj? Shumë gra në mbarë botën ia bëjnë vetes këtë pyetje. Erica Taylor, një grimiere, postoi një video për t’iu përgjigjur kësaj pyetjeje dhe për të zbuluar gabimet më të zakonshme që e bëjnë fytyrën të duket e vjetër. Ekspertja aplikoi grimin e saj duke përdorur dy metoda duke përdorur të njëjtat kozmetikë. Njëra anë e fytyrës së saj duket shumë më e re se tjetra. Erica rendit me kujdes gabimet që plakin fytyrën:

  1. Vetullat që fillojnë shumë vonë ose përfundojnë shumë herët – Erica Taylor tregon se vetullat janë korniza për sytë. Nëse harku i vetullës është i gjatë, edhe syri duket më i gjatë. Këtë e thekson grimerja vetullat duhet të fillojnë mbi cepin e brendshëm të syrit – jo më vonë. Për më tepër, ai vëren se vetullat që bien poshtë gjithashtu e bëjnë syrin të duket i varur. Prandaj, harku i vetullës duhet të fillojë mbi këndin e brendshëm të syrit dhe të përfundojë mbi këndin e jashtëm.
  2. Eyeliner shumë i shkurtër dhe shumë i hollë – Një gabim tjetër është eyeliner pa trajtim sipërfaqësor. Fillojnë sipër cepit të syrit dhe përfundojnë përpara këndit të jashtëm dhe janë të holla. Një grim i tillë e bën syrin të duket shumë më i shkurtër dhe më i lodhur. Nëse dëshironi t’i zgjasni optikisht, tërhiqeni vijën në skajin e jashtëm të syrit. Vija e eyeliner-it gjithashtu duhet të jetë pak më e trashë. Eksperti thekson se nuk është absolutisht e nevojshme të vizatoni një vijë në formën e të ashtuquajturës “gëlltitëse”, por ia vlen të siguroheni që eyeliner të arrijë në cepin e jashtëm të syrit.
  3. Bronzer poshtë mollëzave – gruaja rekomandon përdorimin e bronzit sipër mollëzave dhe vendosjen e blushes jo në faqe, por pranë tempujve, i cili ngre në mënyrë optike fytyrën.
  4. Konturimi i saktë i qosheve të buzëve – Konturimi i kujdesshëm i buzëve bën që qoshet të duken të varura kur mbyllen. Sipas Erikës, ka një mënyrë të thjeshtë për ta bërë këtë: lapsi konturues nuk arrin deri te këndet, por linja duhet të ndërpritet pak më parë dhe të mos mbushen cepat e buzëve, në mënyrë që ato të mos jenë më optike. bien.

Kush është Erica Taylor?

Sa e re dukesh? Dyzet e shtatë vjeçarja Erica Taylor po përpiqet t’i përgjigjet kësaj pyetjeje një grimier amerikan dhe trajner grimi që ka qenë në industrinë e kozmetikës për më shumë se 25 vjet. Kjo grua jeton përgjithmonë në Nju Jork me burrin dhe tre fëmijët e saj. Aktiviteti i saj në rrjetet sociale i solli popullaritet. Erica ka 1.2 milionë ndjekës në profilin e saj në TikTok dhe 313,000 ndjekës në Instagram. Gruaja njihet për këshillat e saj kozmetike për kujdesin e lëkurës së pjekur dhe grimin, të cilat i ka mbledhur jo pak gjatë viteve të punës në industrinë e kozmetikës.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Ngjyra rinovuese të thonjve për vjeshtë. Ideale për femrat 50+

50-disa! Këto ngjyra thonjve do të rinovojnë duart tuaja dhe do t’u japin atyre një prekje elegante. Vini bast mbi to këtë vjeshtë