Kuzhina e ditës

Hidheni në një filxhan në vend të kafesë. Do të shpëtoni shpejt nga gomat e barkut

12views

Një bark i sheshtë është ëndrra e shumë femrave. Sidoqoftë, pamja e saj mund të prishet në mënyrë efektive nga problemet e tretjes ose funksioni i dobët i zorrëve, madje edhe përpjekjet më të mira do të jenë të kota në rastin e zakoneve të këqija dhe një menuje të zgjedhur keq. Prandaj, duhet të shmangim pijet specifike si ferri dhe t’i zëvendësojmë me ato shumë më të shëndetshme që, më e rëndësishmja, lehtësojnë humbjen e peshës. Për cilat duhet të arrini?

Foto: pexels/Andres Ayrton

Çfarë duhet të pini për të humbur peshë shpejt? Kjo vlen të kihet parasysh

Ajo që hamë ka një ndikim të madh në pamjen e stomakut tonë. Nëse është ende i fryrë dhe i rrumbullakosur, ia vlen të shikoni dietën tuaj të përditshme. Në fund të fundit, gazi dhe dispepsi mund të shkatërrojnë në mënyrë efektive edhe përpjekjet më të mira.
Në mënyrë që stomaku të jetë i sheshtë dhe i ngopur, para së gjithash duhet të jetë i shëndetshëm. Megjithatë, nuk do të arrijmë rezultate befasuese në një moment dhe barku nuk do të zhduket sikur duke tundur një shkop magjik, nëse nuk harrojmë ushqime të shëndetshme dhe shumë ushtrime. Megjithatë, rezultatet e kënaqshme mund të ndihmohen. Gjithçka që duhet të bëni është të kërkoni një pije të shëndetshme dhe të zëvendësoni filxhanin e kafesë me të në mëngjes.

Çfarë lloj pije për një bark të sheshtë? Receta është krejtësisht e parëndësishme

Çaji i xhenxhefilit ka një efekt të dobishëm në shëndetin e stomakut
Foto: imazhe shutterstock/Jr

Humbja e peshës nuk ndodh menjëherë. Megjithatë, truket e thjeshta dhe ndonjëherë të shijshme mund ta ndihmojnë këtë proces. Çfarë duhet të pini pasi të zgjoheni për të pasur një stomak të sheshtë dhe të shëndetshëm?

Ndër të tjera, ia vlen të vihet bast për çajin e xhenxhefilit, një hit i vërtetë i muajve të dimrit. Pirja e kësaj zierje ka një efekt të dobishëm në stomak. Ndihmon në rivendosjen e ekuilibrit të baktereve të zorrëve dhe falë gingerolit shëron shumë probleme gastrointestinale. Përveç kësaj, ndihmon tretjen dhe redukton fryrjen, gjë që e bën stomakun të sheshtë dhe të shëndetshëm. Por kjo nuk është e gjitha.

Gjithashtu ia vlen të zëvendësoni filxhanin e kafesë në mëngjes me çaj nenexhiku. Edhe pse nenexhikun mund ta gjejmë pothuajse në çdo dollap kuzhine, rrallëherë arrijmë tek turshia që përgatisim prej saj rregullisht. Është koha për ta ndryshuar atë.

Çaji i mentes ka një efekt qetësues në sistemin tretës, shtyp gazrat dhe çliron gazrat. Ai gjithashtu ndihmon në tretjen e duhur, duke shtypur dëshirat për ushqim dhe duke reduktuar oreksin. Është një bombë e vërtetë shëndetësore.

Përmirëson metabolizmin, hidraton dhe ushqen. Merrni para stërvitjes

Çfarë lloj pije për një bark të sheshtë? Receta është pothuajse e parëndësishme
Foto: shutterstock/yuda chen

Mund ta zëvendësoni lehtësisht çajin me lëng frutash me vlera ushqyese. Lëngu i frutave i bazuar në pjepër dhe xhenxhefil do të mbështesë metabolizmin tuaj dhe është ideal për t’u pirë para stërvitjes. Frutat përmbajnë shumë ujë, ju japin energji dhe janë të ulëta në kalori. Ka një arsye pse kokteji quhet “xhinse të ngushta”.

Si ta përgatisim? Do të na duhen:

  • 2,5 cm rrënjë xhenxhefili të freskët, të qëruar,
  • ½ pjepër mesatare, të qëruar,
  • 1 fetë shalqi të qëruar,

Lani të gjithë përbërësit dhe më pas shtrydhni lëngun prej tyre në rendin e dhënë. Ftoheni ose shtoni disa kuba akulli përpara se ta shërbeni. Dhe pastaj shikoni barkun tuaj të rrafshohet dhe të rrafshohet.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pasi ta përdorni, nuk do të dëshironi të ndaloni. Ky pomadë është ari për rrudhat dhe lëkurën e thatë

Ju keni lexuar për të në Bibël. Shtoni 2 pika në krem ​​dhe aplikojeni në fytyrë. Ju do të vini re efektet në një kohë të shkurtër