Kuzhina e ditës

Hidhni ujë të vluar mbi dy lugë çaji. Një ilaç efektiv për të ngrënit të tepërt dhe kollën e vazhdueshme

11views

Muajt ​​e vjeshtës dhe dimrit janë koha kur jemi intensivisht në kërkim të kurave shtëpiake për ftohjet. Ndiheni të dobët dhe keni kollë dhe të ftohtë? Ju mund të gjeni një ilaç efektiv në një tenxhere me barishte ose në një dollap kuzhine. Do të vlerësoni shpejt vetitë e borzilokit që shkojnë përtej qëllimit të tij kulinar. Ne do t’ju tregojmë se çfarë ndihmon infuzioni i borzilokit dhe si ta përgatisni atë.

Foto: Pixabay/Monikas_Wunderwelt

Çfarë po ndodh me borzilokin?

Erëzat shkojnë në mënyrë perfekte me mishin dhe bishtajoret. Ai u shtohet atyre jo vetëm për shijen e tij, por edhe për efektin e tij të dobishëm në tretje. Nuk duhet të mungojë në vaktet e rënda. Do të jetë aleati ynë gjatë festave dhe ahengjeve, gjatë të cilave tavolinat rënkojnë nën peshën e delikatesave të shijshme, ndaj është e vështirë t’i rezistosh shijimit dhe ndihmësve të shumtë.

Çfarë veti ka borzilok? Pse quhet bar medicinal? Është një thesar me vajra esencialë, i pasur me substanca aktive. Bima që nuk bie në sy është gjithashtu një burim i antioksidantëve, vitaminave dhe mineraleve të vlefshme për shëndetin. Ky set do të jetë një mbështetje e madhe gjatë infeksioneve sezonale. Marjorama ka efektet e mëposhtme:

  • anti-inflamator,
  • antibakteriale dhe antivirale,
  • ngrohje,
  • diastolike,
  • ekspektorimi i mukusit,
  • qetësues dhimbjesh,
  • qetësues.

Me çfarë ndihmon çaji i borzilokut? Do të jetë perfekt për kollën dhe ftohjen

E keni të vështirë të përballoni temperaturat e ulëta? Mbani në mend se infuzioni i borzilokit ka një efekt ngrohës. Njihet edhe si pije relaksuese, ndaj qetëson nervat pas një dite të lodhshme dhe stresuese.

Para së gjithash, infuzioni i borzilokit rekomandohet për kollën dhe simptomat e tjera të ftohjes. Ndihmon në hollimin e sekrecioneve në rrugët e frymëmarrjes, vepron si ekspektorant dhe qetëson laringitin. E rëndësishmja, ai gjithashtu do të ndihmojë në heqjen e ftohjes dhe pastrimin e sinuseve.

Si të përgatisni çaj borzilok?

Ju nuk keni nevojë për një recetë të detajuar për këtë. Mund të përdorni borzilok të freskët ose të thatë. Nuk mund të mohohet se është shumë më i arritshëm në formën e dytë. Hidhni ujë të vluar mbi dy lugë kafeje borzilok të tharë dhe lëreni për 15 minuta. Kjo është e gjithë filozofia. Pini dy ose tre gota në ditë kur vuani nga simptoma të pakëndshme.

Vlen të kujtohet: Ju gjithashtu mund të pini infuzion borzilok për të hequr qafe simptomat e teprimit. Mund ta përdorni jo vetëm për të pirë, por edhe për thithje. Mjafton vetëm pak minuta për të ndjerë lehtësim kur koka dhe hunda të dhembin dhe sinuset ndihen të mbingarkuar plotësisht.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Të hedhësh xhenxhefilin si ky? Më në fund, mos harxhoni para

Ata ngrohin dhe shkatërrojnë bakteret. Përtypni ose shtoni në vakt