Kuzhina e ditës

I thashë lamtumirë flokëve të yndyrshëm. Gjithçka që duhej të bëja ishte të zbatoja këto metoda të thjeshta

19views

Një skalp tepër i yndyrshëm mund të çojë në kruajtje të pakëndshme dhe dermatit seborrheik. Për shumë prej nesh është edhe një problem estetik. Harrojeni shamponat e pashëndetshme që thajnë kokën tuaj dhe provoni ilaçe shtëpiake që do t’i bëjnë flokët me vaj më pak problem.

Foto: shutterstock/Natallia Ploskaya

Shumë prej nesh e dinë se flokët e yndyrshëm mund të prishin shumë plane. Ne i luftojmë ato duke përdorur shampo të specializuara dhe ekuivalente të spërkatjeve të thata që na thajnë lëkurën dhe ndikojnë keq në gjendjen e flokëve. unë jam ajo i tha lamtumirë flokëve të yndyrshëm falë ilaçeve shtëpiaketë cilën do ta ndaj me ju sot.

Pastroni furçat, krehrat dhe aksesorët e tjerë. Këto janë shpesh shkaku i flokëve tepër të yndyrshëm

Një furçë e ndyrë nuk përshtatet me flokët e sapo larë. Furça juaj mund të jetë plot me mbetje nga produktet e stilimit, vajrat dhe njollat ​​e përgjithshme që mund t’i bëjnë flokët tuaj të pistë sapo t’i lani. Pastroni furçën me pak shampo ose sapun të butë për të hequr akumulimin. Në mënyrë të ngjashme, pas çdo krehjeje, hiqni qimet e mbetura për ta mbajtur furçën pa yndyrë dhe papastërti.

Provoni një maskë flokësh me aloe vera. Xheli i aloe vera është një ilaç për flokët me vaj

Ky ilaç shtëpiak është i dobishëm jo vetëm në muajt e verës. Aloe vera është një maskë e shkëlqyer për flokët dhe lëkurën e kokës sepse largon yndyrën e tepërt. lufton kundër akumulimit të yndyrës, qetëson lëkurën e kokës dhe mbron fibrat e flokëve. Flokët bëhen të butë dhe të shëndetshëm. Thjesht aplikoni xhelin e aloe vera në majë të kokës, masazhoni lehtë dhe shpëlajeni pas disa minutash.

Provoni uthull molle. Bën mrekulli dhe ushqen flokët dhe lëkurën e kokës si asnjë kozmetikë tjetër

Uthulla e mollës tani mund të përdoret edhe për të hequr qafe flokët me vaj. Uthulla e mollës ka veti astringente që ndihmojnë në largimin e yndyrës së tepërt nga lëkura. Për të provuar këtë metodë, përzieni tre lugë gjelle uthull molle me 1 gotë ujë të ngrohtë. Pas larjes dhe shpëlarjes së flokëve me një shampo të butë, aplikojeni tretësirën e uthullës në flokët dhe lëkurën e kokës. Më pas lëreni të veprojë për 5 deri në 10 minuta dhe shpëlajeni me ujë të ftohtë. Për rezultate më të mira, përsëritni shpëlarjen 3 deri në 4 herë në javë.

Nëse asnjë nga këto metoda nuk funksionon dhe problemet tuaja janë shqetësuese, duhet të vizitoni një dermatolog për këshilla. Asnjëherë mos e trajtoni veten, metodat e përmendura mund t’ju ndihmojnë në trajtim.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

A e dini “flokët tiramisu”? Në dimrin e vitit 2023, klientët femra kërkojnë vetëm këtë ngjyrë. Edhe të famshmit tashmë e kanë pëlqyer trendin

Shkoni në kuzhinë dhe në vend të 50 eurove në parukeri do të shpenzoni 5. Flokët do të jenë të lëmuar si pas botoksit