Kuzhina e ditës

Keni puçrra në skalpin tuaj? Ato mund të shfaqen falë mitit popullor të bukurisë

7views

Ndodh që puçrrat fillojnë të shfaqen në lëkurën e kokës. Mund të ketë shumë arsye pse ato shfaqen, por duke eliminuar dy shkaqet më të zakonshme, mund të shpëtoni shpejt nga problemi. Çfarë duhet të bëni për të parandaluar puçrrat në kokë? Ne do t’ju këshillojmë.

Foto: shutterstock/Nina Buday

Edhe nëse kujdeseni mirë për lëkurën tuaj, në një moment mund të vëreni se puçrrat fillojnë të shfaqen në lëkurën poshtë flokëve tuaj. Ata kruhen, shqetësojnë dhe shkaktojnë shumë shqetësime. Pse shfaqen? Arsyet mund të jenë të panumërta, por dy më të zakonshmet kontribuojnë më shpesh në shfaqjen e puçrrave nën flokë. Mjafton t’i kushtoni vëmendje këtyre gjërave dhe problemi mund të bëhet shpejt vetëm një kujtim.

Puçrra në lëkurë nën flokë. Arsyeja mund të jetë miti popullor i kujdesit

Nëse flokët ju yndyrosen, me siguri keni dëgjuar nga gjyshet ose nënat tuaja më shumë se një herë se është mirë t’i lini të qetë në mënyrë që skalpi juaj të mos mësohet t’i lani shumë shpesh. Si rezultat, ajo duhet të ndihmojë në zgjatjen e freskisë së flokëve tuaj. Por e vërteta është se hapa të tillë mund të shkaktojnë puçrra në lëkurën e kokës. E gjitha sepse folikulat e flokëve fillojnë të bllokohen, gjë që çon në shfaqjen e puçrrave. Problemi më pas mund të zgjidhet lehtësisht duke i larë flokët më shpesh. Thjesht bëjeni aq shpesh sa kërkon trupi juaj. Nëse thjesht ndaloni së mbajturi skalpin tuaj të ndotur, do të vini re shpejt se puçrrat do të fillojnë të zhduken.

Hiqni këto kozmetikë dhe do të vini re shpejt një ndryshim. Puçrrat zhduken në një kohë të shkurtër

Mendoni se kujdesi juaj i flokëve është i përsosur, por ende keni problemin e shfaqjes së puçrrave poshtë flokëve? Arsyeja mund të jenë produktet e gabuara që përdorni për flokët dhe lëkurën e kokës. Kështu shfaqet zakonisht një alergji ndaj kokamidopropil betainës, një përbërës që gjendet në shumicën e shampove dhe kondicionerëve. Thjesht eliminoni të gjitha produktet që e përmbajnë atë nga rutina juaj e kujdesit të flokëve dhe problemi do të zhduket. Puçrrat mund të shkaktohen gjithashtu nga larja e pamjaftueshme e produkteve stiluese, të tilla si shampo e thatë, shkumë stilimi ose llak flokësh, nga skalpi. Prandaj, ia vlen t’i kushtohet vëmendje larjes së duhur për të eliminuar këtë problem.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Gratë sllovake i përdorin çdo ditë, por harrojnë një gjë. Është një terren i mbarështimit për bakteret

Qepë për flokë gri? Kjo nuk është shaka. Përdoreni atë dhe mund të harroni vizitat në parukeri dhe lyerjen