Kuzhina e ditës

Kjo ëmbëlsirë është sekreti i rinisë. Ajo zbut lëkurën dhe i jep shkëlqim flokëve

13views

Dieta e duhur është çelësi jo vetëm i shëndetit, por edhe i bukurisë. Përbërësit e duhur kanë një efekt pozitiv në pamjen dhe mirëqenien tonë. Dhe ndërsa ekziston një perceptim se ushqimi i shëndetshëm përfshin shumë kufizime, rezulton se ëmbëlsirat mund të jenë gjithashtu të shëndetshme dhe të pasura me lëndë ushqyese.

Foto: shutterstock/Pixel-Shot shutterstock/Alena_Kos

Lëkura e bukur dhe e lëmuar, thonjtë e gjatë, të fortë dhe flokët me shkëlqim janë ëndrrat e shumë njerëzve. Ju mund t’i përmbushni ato duke furnizuar trupin tuaj me kolagjen.

Kolagjeni është një komponent jashtëzakonisht i rëndësishëm në kuadrin e ruajtjes së pamjes rinore dhe forcimit të trupit. Mjaft shpesh furnizohet kryesisht përmes suplementeve në formë tabletash ose pluhuri. Megjithatë, ka edhe zgjidhje më tërheqëse.

Çfarë është saktësisht kolagjeni?

Kolagjeni përbën deri në 30% të proteinave të trupit. Ai siguron strukturë, mbështetje dhe forcë për lëkurën, si dhe muskujt, kockat ose indet lidhëse. Suplementet e kolagjenit, të cilat shumë njerëz përdorin, ofrojnë këtë komponent, por zgjidhja më e mirë është thjesht një dietë e ekuilibruar që siguron prodhimin e duhur natyror të kolagjenit.

Është gjithashtu e përshtatshme të renditen funksionet më të rëndësishme që kryen kolagjeni:

 • ndihmon fibroblastet të formojnë dermën,
 • luan një rol të rëndësishëm në zëvendësimin e qelizave të vdekura të lëkurës,
 • siguron një shtresë mbrojtëse për organet,
 • i jep lëkurës qëndrueshmëri dhe elasticitet,
 • ndihmon në koagulimin e gjakut.

Çfarë përbërësish nevojiten për të përgatitur ëmbëlsirën?

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të marrë kolagjenin, dhe në një mënyrë të shijshme gjithashtu, është të gatuani ëmbëlsirë. Në këtë mënyrë, ju do ta trajtoni veten me një rostiçeri të shijshme dhe në të njëjtën kohë do të shpërndani kolagjenin në trup dhe do të mbështesni funksionin e tij.

Për të përgatitur një ëmbëlsirë me kolagjen, do t’ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:

 • 1 avokado,
 • 6 data,
 • 5 lugë të plota boronica të freskëta ose të ngrira,
 • 300 ml qumësht,
 • 3 lugë gjelle kakao ose 30 g çokollatë të zezë,
 • 1 lugë xhelatinë pluhur,
 • 40 ml ujë shumë të ftohtë,
 • një grusht ashkël kokosi.

Si të përgatisni një ëmbëlsirë me kolagjen?

Nëse dëshironi të përgatisni një rostiçeri të shijshme, fillimisht duhet të shpërndani xhelatinën në 40 ml ujë të ftohtë. Më pas prisni avokadon dhe hurmat në copa më të vogla dhe copëtoni çokollatën. Të gjithë përbërësit (përveç xhelatinës dhe ujit të ftohtë) duhet të përzihen më pas në një masë të lëmuar.

Në hapin tjetër, shtoni ngadalë xhelatinë dhe përzieni ëmbëlsirën në një masë të lëmuar. Më pas thjesht hidheni përzierjen në gota ose në një kallëp me buzë të lartë. Lëreni ëmbëlsirën të pushojë në frigorifer për disa orë derisa masa të forcohet. Delikatesën mund ta dekoroni edhe me disa gjethe nenexhiku.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Pritini një kastravec dhe fërkojeni në duar. Kremrat e shtrenjtë do të zënë vendin e dytë

Përzieni mollën me uthull dhe aplikojeni në fytyrë. Produktet e tjera kozmetike zhduken menjëherë