Kuzhina e ditës

Kushton 8 € dhe mund ta blini në çdo farmaci. Lubrifikoni këmbët dhe do ta harroni këtë problem të pakëndshëm

8views

Këmbët e shumë njerëzve janë lënë pas dore. Në fund të fundit, ato zakonisht fshihen në këpucë, kështu që pak vëmendje u kushtohet atyre. Ky është një gabim i madh që mund të na kushtojë shumë. Dhe në shumë raste mjafton të shpenzosh 8€.

Foto: shutterstock/Ro_ksy

Këmbët e rregulluara nuk janë vetëm një çështje estetike. Kjo pjesë e trupit është mjaft e ndjeshme nga pikëpamja higjienike. Veshja e çorapeve dhe këpucëve pothuajse vazhdimisht krijon kushte ideale për zhvillimin e baktereve dhe mykut. Ndërkaq shpesh dëgjojmë se disa as nuk i lajnë, thjesht e lënë shkumën t’u pikojë nga trupi. Shumë njerëz gjithashtu kanë probleme me thonjtë e futur në këmbë, kallo të dhimbshme ose thembra të çara.

Një rrugë e lehtë drejt infeksionit

Vetëm një pediatër mund të ndihmojë me shumë nga këto lloje të problemeve. Megjithatë, ka disa gjëra që do ta mbajnë lëkurën e këmbëve tuaja në gjendje të mirë dhe do të ndihmojnë në parandalimin e zhvillimit të problemeve më serioze. Higjiena e duhur është thelbësore, si dhe hidratimi. Nëse sigurohemi që të pimë të paktën 1.5 litra ujë në ditë, lëkura jonë – duke përfshirë edhe këmbët – do të jetë në gjendje shumë më të mirë. Gjithashtu vlen të kujdesemi për hidratimin nga jashtë, falë të cilit forcojmë epidermën dhe shmangim shumë gërvishtje dhe mikrolëndime. Duken të parëndësishme, por mund të bëhen një problem i vërtetë. Të gjitha për shkak të sa më sipër bakteret dhe kërpudhat. Unë nuk mendoj se dikush dëshiron që ato të futen në shtresat më të thella të lëkurës. Ato shkaktojnë inflamacion të pakëndshëm që na shkakton dhimbje, djegie dhe kruajtje. Më pas gjithçka që duhet të bëni është të vizitoni një pediatër dhe t’i nënshtroheni trajtimit, i cili mund të jetë i shtrenjtë.

Merrni 8 € dhe shkoni në farmaci

Thembrat e çara janë një problem i madh, të cilat janë mjaft të vështira për t’u kontrolluar nëse nuk reagojmë në kohë. Fajin e kanë hormonet, sëmundjet e lëkurës apo dieta e gabuar. Megjithatë, shpesh është rezultat i higjienës së dobët (përfshirë gërryerjen e tepërt të epidermës, p.sh. me një gur shtuf) a mospërdorimi i kremrave hidratues. Dhe mund të gjeni shumë prej tyre në dyqane. Disa prej tyre kushtojnë një pasuri dhe pothuajse mund të lëvizin malet. Në shumë raste, efekti nuk është aspak i kënaqshëm.

Rezulton se gjithçka që ju nevojitet është e zakonshme pomadë propolisi. Mund ta merrni në çdo farmaci për rreth 8 €. Ka veti fungicidale dhe antibakteriale dhe në të njëjtën kohë qetëson dhe hidraton në mënyrë perfekte lëkurën e thatë dhe të plasaritur.. Aplikoni pomadën në këmbët tuaja pas larjes – mundësisht gjatë natës, pasi janë mjaft të yndyrshme. Propolisi është ngjitës bletësh, kështu që ata që vuajnë nga alergjitë duhet ta shmangin atë.

Redaksia Pasioni në ju.

Artikuj të ngjashëm:

Hidheni në një çorape në vend të një tigani. Qepët do të merren menjëherë me një problem të zakonshëm

Hidhni tre lugë në ujë dhe lagni këmbët. Problemi i përbashkët i shumë grave sllovake është harruar